Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
23. apríla 2014 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MH SR: Podpora oceliarskeho priemyslu na Slovensku má akčný plán

BRATISLAVA 23. apríla –

Vláda Slovenskej republiky na svojom dnešnom rokovaní schválila Akčný plán pre konkurencieschopný a udržateľný oceliarsky priemysel na Slovensku, ktorý predložil minister hospodárstva SR Tomáš Malatinský.
Slovensko patrí v rámci EÚ k najrýchlejšie rastúcim ekonomikám, pričom bez priemyselného sektora, ktorého neodmysliteľnou súčasťou je výroba ocele, nie je možné zabezpečiť stabilitu domáceho hospodárstva a udržateľnosť zamestnanosti. Silné a konkurencieschopné oceliarske odvetvie je pre európsku priemyselnú základňu dôležité. Svedčí o tom aj skutočnosť, že EÚ je druhým najväčším výrobcom ocele na svete s produkciou viac ako 177 mil. ton ocele ročne. „V súčasnosti sa európske oceliarske odvetvie nachádza vo veľmi zložitej situácii, keďže hospodárska kríza viedla k významnému poklesu výrobnej činnosti a súvisiaceho dopytu po oceli, ktorý zostáva o 27 % nižší ako pred krízou“, povedal minister hospodárstva SR T. Malatinský a dodal: „Plán analyzuje možnosti podpory oceliarskeho priemyslu, s cieľom prispieť k zachovaniu konkurenčnej schopnosti a udržateľnosti oceliarskeho sektora na Slovensku.“
Materiál uvádza reakcie na výzvy pre zvýšenie konkurencieschopnosti oceliarskeho priemyslu, definuje správny regulačný rámec, podmienky pre zvyšovanie dopytu po oceli, stanovuje rovnaké podmienky na medzinárodnej úrovni. Zaoberá sa politikami v oblasti energie, zmeny klímy, efektívnosti využívania zdrojov a energetickej efektívnosti na posilnenie konkurencieschopnosti, inováciami a sociálnym rozmerom v oblasti reštrukturalizácie a definuje potrebu zručností v tejto oblasti. „Sme prvým štátom únie, ktorý reaguje na výzvy v oblasti oceliarskeho priemyslu aj na národnej úrovni. Výroba ocele tak ako bola v minulosti, zostane aj do budúcnosti jedným z hlavných pilierov rozvoja priemyslu na Slovensku, a preto má vláda maximálny záujem na udržaní výroby ocele na Slovensku na súčasnej úrovni a súhlasí so zaradením výroby ocele medzi strategické priemyselné odvetvia“, pripomenul T. Malatinský.
V súčasnosti vo svetovej produkcii ocele vedie Čína. Na druhej strane, USA vďaka zvýšeniu produkcie bridlicového plynu, zlepšili konkurenčnú pozíciu svojho priemyslu (pokiaľ ide o náklady na energie), čo je jednou z hlavných príčin prilákania nových investícií do oceliarskeho odvetvia. Nemožno nespomenúť Rusko, Ukrajinu a Turecko, ktoré tiež významne zlepšili svoju kapacitu výroby ocele a zvýšili svoju schopnosť zásobovať trh EÚ oceľou. V tejto súvislosti je nevyhnuté, aby vláda SR prijímala v dostatočnom predstihu také opatrenia, ktoré pri akomkoľvek možnom vývoji udržia konkurencieschopnosť slovenského oceliarenského priemyslu. V záujme udržania zamestnanosti, by sa v ďalších fázach mali vytvoriť podmienky na udržanie dlhodobého rozvoja tohto odvetvia, a to napríklad aj formou Memoranda o porozumení medzi Slovenskou republikou a významnými spoločnosťami v oblasti výroby ocele.

Stanislav Jurikovič
hovorca ministra hospodárstva SR

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

jb;qq

K téme

Otvorený list Slovenskej komory audítorov o neuváženom zbavovaní sa kontroly štátu nad verejnými financiami Stredná odborná škola potravinárska v Nitre: Tradičný recept na moderné vzdelávanie

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.