Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
16. mája 2014 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MH SR: Plnenie Programového vyhlásenia Vlády SR

BRATISLAVA 16. mája –

Pri náročných rokovaniach o reverznom toku plynu na Ukrajinu, Ministerstvo hospodárstva obhájilo riešenie, ktoré je pre Slovensko bezpečné a výhodné

Dvojročná bilancia práce Ministerstva hospodárstva SR (MH SR) je, podľa ministra Tomáša Malatinského, úspešná. Ministerstvo plynule plní všetky zásadné ustanovenia Programového vyhlásenia vlády. Podľa ministra, rezort zvládol aj nápor v súvislosti s krízou na Ukrajine a úspešne doviedol rokovania o reverznom toku plynu na Ukrajinu do konca.
„Pri týchto rokovaniach, kedy sa na Slovensko upierali pohľady z celého sveta bolo kľúčové nielen splniť spojenecké a politické záväzky Slovenska voči Európskej únii, ale aj dodržať zmluvné záväzky a nepripustiť možnosť ohrozenia našich obchodných záujmov. A to sa v plnej miere podarilo“, povedal minister hospodárstva SR Tomáš Malatinský.
Z kľúčových oblastí MH SR minister vyzdvihol najmä agendu podpory vzniku nových pracovných miest, novú legislatívu v oblasti ochrany spotrebiteľa a efektívne zmeny v oblasti čerpania prostriedkov zo štrukturálnych fondov EÚ, kde došlo ku výraznému skráteniu a zjednodušeniu najmä prihlasovacích procesov.
Opatreniami ministerstva bolo, podľa ministra, vytvorených takmer 7 500 nových miest, na ktoré sa viaže ďalších približne 15 tisíc pracovných miest. V rámci Operačného programu Konkurencieschopnosť a hospodársky rast má byť v najbližšom období vytvorených ďalších približne 9 600 nových pracovných miest.
„Nový Zákon o ochrane spotrebiteľa pri predaji na diaľku a mimo prevádzkových priestorov, ako aj novela Zákona o ochrane spotrebiteľa zásadným spôsobom obmedzili pôsobenie takzvaných „šmejdov“, ktorí sa zameriavajú najmä na dôchodcov a starých ľudí“, zdôraznil minister a dodal, že rezort bude v tejto agende ďalej a dôsledne pokračovať.
V ďalších oblastiach minister hospodárstva pripomenul, že v rokoch 2012 a 2013 dosiahlo Slovensko historicky najvyššie prebytky v zahraničnej obchodnej bilancii (3,6, respektíve 4,4 miliardy eur). Ministerstvo, podľa jeho slov cielene a systematicky podporuje najmä menších exportérov. „Vypracovali sme kľúčový dokument – Stratégiu vonkajších ekonomických vzťahov pre obdobie 2014 – 2020, podporili 32 výstav a prezentácií našich firiem v zahraničí, uzavreli, alebo rozpracovali nové obchodné dohody. Ako gestor výkonu obchodnej politiky EÚ sme slovenským firmám cez colné kvóty a suspenzie ušetrili viac ako 2 milióny eur“, pripomenul minister T. Malatinský.
Samostatnou a strategicky kľúčovou agendou rezortu hospodárstva je naďalej energetická politika a z nej plynúca energetická bezpečnosť Slovenska. Zvýšila sa bezpečnosť zásobovania najmä zemným plynom zabezpečením reverznej prevádzky plynovodu medzi SR a Rakúskom, resp. SR a Českou republikou. Ropná bezpečnosť SR je na úrovni požadovanej predpismi EÚ (celkové núdzové zásoby ku koncu roka 2013 predstavovali 715 tis. ton). Spotreba elektriny predstavuje ustálenú hodnota približne 28,8 TWh, a to najmä vďaka opatreniam na zvýšenie energetickej efektívnosti. Optimálny nízkouhlíkový mix zdrojov elektriny – v roku 2013 sa dosiahla úroveň 78 % celkovej výroby elektriny. Po spustení JE Mochovce 3,4 do prevádzky sa tento podiel zvýši na cca 80 %.

Stanislav Jurikovič
hovorca ministra hospodárstva SR

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

jb;me

K téme

Otvorený list Slovenskej komory audítorov o neuváženom zbavovaní sa kontroly štátu nad verejnými financiami Pozor na zrážky na svahu, ktoré vás v zahraničí môžu vyjsť draho. V Taliansku je už poistenie zodpovednosti povinné!

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.