Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
24. mája 2016 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MH SR: Peter Žiga rokoval s ruským ministrom o obchodnej spolupráci

BRATISLAVA 24. mája –

Pokles slovensko-ruského obchodu v dôsledku zložitej ekonomickej situácie a sankcií, obojstranný záujem o spoluprácu v oblasti jadrovej energetiky i problematický plynovod Nord Stream 2 – aj to boli témy dnešného stretnutia šéfa rezortu hospodárstva Petra Žigu s ministrom ekonomického rozvoja Ruskej federácie Alexejom Valentinovičom Uľjukajevom v Bratislave.

Ministri sa zhodli, že slovensko-ruské vzťahy nie sú poznačené žiadnymi nevyjasnenými otázkami. Minister Peter Žiga však vyslovil poľutovanie nad rapídnym poklesom vzájomného obchodu, ktorý spôsobila najmä zložitá medzinárodno-politická situácia okolo ukrajinskej krízy. V roku 2015 sa naša obchodná výmena znížila až o 29%.

„Máme veľký záujem o ďalšiu spoluprácu. Za jej najlepšiu formu považujeme medzivládnu komisiu,“ povedal Peter Žiga a vyzdvihol tiež aktivity slovensko-ruskej podnikateľskej rady. „Veľmi radi by sme využili predsedníctvo SR v Rade EÚ na upevnenie našich vzťahov,“ vyhlásil minister Uľjukajev. Peter Žiga ruského hosťa ubezpečil o záujme Slovenska na čo najskoršom vyriešení problémov vo vzťahoch Európskej únie a Ruskej federácie. Spomenul tiež autonómne zavádzanie obmedzení pre cestných a železničných dopravcov z EÚ zo strany RF, čo najmä v oblasti železničnej dopravy vníma Slovensko citlivo.

Slovenská strana ocenila úspešný rozvoj spolupráce v oblasti jadrovej energetiky vrátane zabezpečovania efektívneho jadrového paliva z Ruskej federácie. Záujem o jej pokračovanie vyjadril aj ruský minister.

V otázkach energetickej bezpečnosti vyzdvihol minister Žiga ako kľúčový aspekt regionálnej spolupráce. Ruského partnera informoval, že Slovensko citlivo vníma prípravu niektorých nových infraštruktúrnych plynárenských projektov, osobitne plynovodu Nord Stream 2. „Ani jednej strane neprinesie žiadne benefity, považujeme ho za zbytočný,“ povedal minister hospodárstva a pripomenul, že pre Slovenskú republiku je z hľadiska prepravných trás a koridorov absolútna priorita zachovanie prepravy plynu koridorom cez Ukrajinu a Slovensko v záujme zabezpečenia vysokého stupňa bezpečnosti dodávok plynu.

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

dn

K téme

Otvorený list Slovenskej komory audítorov o neuváženom zbavovaní sa kontroly štátu nad verejnými financiami Naozaj chlapi myslia len na sex? Ako vnímajú vzťah a nás, ženy?

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.