Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
5. mája 2014 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MH SR: Na ministerstve hospodárstva vystavujú handicapovaní umelci

BRATISLAVA 5. mája (SITA) –

Minister hospodárstva SR Tomáš Malatinský na pôde rezortu otvoril výstavu „Národná prezentácia umenia handicapovaných umelcov SR“. Projekt, nad ktorým prevzal minister T. Malatinský už po druhý raz záštitu, organizuje občianske neziskové združenie Slovenská agentúra na podporu zdravotne postihnutých občanov z Klátovej Novej Vsi. Výstava potrvá v priestoroch MH SR (Mierová 19, Bratislava) do 25. mája 2014.

„Myšlienka propagácie práce umelcov, ktorým život postavil do cesty prekážku v podobe zdravotného postihnutia, ma oslovila už minulý rok. Vtedy ma oslovil predseda občianskeho zduženia Slovenská agentúra na podporu zdravotne postihnutých občanov pán Arpád Beník. Preto aj po roku môžete na pôde rezortu hospodárstva vidieť umenie európskeho a môžem povedať, že aj svetového formátu“, povedal pri tejto príležitosti minister hospodárstva SR T. Malatinský a dodal: „Výstava aspoň na tri týždne vdýchne život do takých strohých priestorov, ako je napríklad administratívna budova ministerstva hospodárstva“. Minister sa zároveň poďakoval ľuďom, ktorí sa denne o týchto nadaných ľudí starajú a ktorí pomohli odhaliť ich talent a pomáhajú im ho rozvíjať. „Mám na mysli najmä rodinných príslušníkov, školy a sociálne zariadenia, učiteľov, vychovávateľov, asistentov a aj dobrovoľníkov“, pripomenul na záver minister T. Malatinský.

Na výstave v tomto roku predstavuje svoju profilovú tvorbu z oblasti abstraktného umenia maliar Jozef Hubálek zo Slovenskej Novej Vsi s diagnózou skleróza multiplex. Návštevníci uvidia drevorezby skvelého jednorukého umeleckého rezbára Jaroslava Velčického z Uhrovca, ktorý vystavoval s veľkým úspechom svoje umenie okrem európskych štátov aj v Číne, v Austrálii, Japonsku či Indii. Týchto umelcov doplní dielo nevidiaceho umeleckého drotára Juraja Šeríka z Čadce, ktorý vystaví kráľovské korunovačné klenoty vytvorené jedinečnou technológiou umeleckého tkania drôtu. Juraj Šerík je vnukom a pokračovateľom tvorby rodáka z Dlhého Poľa Jozefa Holánika – Bakeľa, ktorý je vôbec najznámejším predstaviteľom umeleckého spracovania drôtu a ktorý svojimi jemnými, dôvtipnými výrobkami ako prvý na svete pozdvihol drotárstvo na umenie. Za svoje výrobky, charakteristické originálnosťou, jemnosťou a precíznosťou získal na svetových výstavách mnoho medailí.

Od 12. mája 2014 výstavu doplní 40 diel 15 umeleckých fotografov z Košického kraja. Medzi vystavovanými fotografiami budú diela uznávaného umeleckého fotografa Jána Miškoviča a diela z cyklu CESTA SVETLA ďalších tvorcov z Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska

Stanislav Jurikovič
hovorca ministra hospodárstva SR

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

dn

K téme

Otvorený list Slovenskej komory audítorov o neuváženom zbavovaní sa kontroly štátu nad verejnými financiami Zachránia moderné technológie naše zdravotníctvo?

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.