Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
5. októbra 2016 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MH SR: Minister Peter Žiga na medzinárodnej konferencii OECD

BRATISLAVA 5. októbra –

Peter Žiga: Slovensko ako predsednícka krajina podporuje využitie inovácii vo verejnom obstarávaní

Jedna z hlavných tém Slovenska ako predsedníckej krajiny v Rade EÚ sú inovácie a ich využitie. Dôležitosť modernizačných procesov aj z pohľadu verejného obstarávania zdôraznil minister hospodárstva SR Peter Žiga na medzinárodnej konferencii OECD o inováciách vo verejnom obstarávaní v Paríži. Fórum medzinárodných expertov v oblasti verejného obstarávania uviedol aj generálny tajomník OECD José Ángel Gurría a eurokomisárka pre priemysel, stredné a malé podniky a podnikanie Elżbieta Bieńkowska.

Inovácie sú jeden z pilierov zvyšovania efektivity a konkurencieschopnosti EÚ. Predstavujú dôležitú hnaciu silu pre produktivitu a rast ekonomík, zatiaľ čo verejné obstarávanie je jeden z najväčších zdrojov dopytu tovarov a služieb v krajinách. V súčasnosti sa procesné a technologické inovácie stávajú dôležitým a všeobecne akceptovaným prostriedkom zvyšovania efektívnosti aj verejnej správy a hospodárenia s verejnými financiami.

„Stojíme na prahu novej priemyselnej éry, ktorá prostredníctvom inteligentných výrobných procesov a technológií zásadne zmení priemysel, výrobné reťazce a obchodné modely. Toto obdobie je kľúčové a nesmieme ho zanedbať ani v oblasti verejného obstarávania,“ upozornil minister hospodárstva Peter Žiga.

„Verejné obstarávanie má obrovský dosah na všetkých úrovniach, regionálnej, národnej, aj medzinárodnej. Ide o 12 % HDP v krajinách, čo je 40 % celkových výdavkov vlád,“ vyzdvihol generálny tajomnik OECD José Ángel Gurría.

„V súčasnosti EK pripravuje viaceré návrhy, aby zjednodušila a zlepšila fungovanie verejného obstarávania v inováciách. Len v EÚ sa na verejné obstarávanie využíva okolo 2,4 trilióna eur,“ upozornila eurokomisárka Bieńkowská.

Spoločenské zmeny, ako je zmena klímy, bez inovácii a pokroku nie je možné vyriešiť. Lepšie verejné služby, nové riešenia pre firmy a verejné inštitúcie a podpora inovatívnych podnikateľov nebudú úspešné bez toho, aby sa zapojili verejní obstarávatelia. Slovensko zastupovala aj predsedníčka Úradu pre verejné obstarávanie Zita Táborská.

Modernizácia európskeho priemyslu prostredníctvom inovácií a zavádzania inteligentných a čistých technológií bola aj ústrednou témou júlového neformálneho zasadnutia Rady COMPET v Bratislave.

Slovenský minister hospodárstva sa stretol s generálnym tajomníkom OECD aj na bilaterálnej úrovni, kde diskutovali o aktuálnom vývoji a smerovaní ekonomiky. Vyzdvihli najmä úlohu malých a stredných podnikov a koncentráciu na rozvoj potrebných zručností zamestnancov.

Odbor komunikácie MH SR

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

jb;qq

K téme

Otvorený list Slovenskej komory audítorov o neuváženom zbavovaní sa kontroly štátu nad verejnými financiami Ak Plán obnovy vyjde, tak za desaťročie môžeme dobehnúť západnú Európu

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.