Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
5. decembra 2014 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MH SR: Minister Pavol Pavlis podpísal dohodu o dodávkach ropy

BRATISLAVA 5. decembra –

Minister hospodárstva Pavol Pavlis podpísal dnes v Moskve medzivládnu dohodu o dodávkach ropy, rezortného kolegu, ruského ministra energetiky, Alexandra Novaka sa pýtal aj na krátenie dodávok plynu.

Minister hospodárstva, Pavol Pavlis podpísal dnes, v piatok 5. decembra 2014 v Moskve medzivládnu dohodu medzi Slovenskou republikou a Ruskou federáciou o dodávkach ropy z Ruskej federácie na Slovensko a o tranzite ropy cez územie Slovenskej republiky.

Text medzivládnej dohody bol odsúhlasený oboma zúčastnenými stranami a následne schválený vládou SR. Dohoda má zabezpečiť kontinuitu v stabilných a spoľahlivých dodávkach ropy na nasledujúce časové obdobie (od 1.1.2015 – 31.12.2029).

P. Pavlis:
„Táto zmluva vytvára základný rámec na spoluprácu medzi Slovenskom a Ruskou federáciou v oblasti dodavok a prepravy ropy. Som rád, že sme ju mali možnosť spoločne podpísať a vytvoriť podmienky pre naše podniky na uzatváranie konkrétnych zmlúv. Rovnako dôležitá je pre nás aj časť zahŕňajúca tranzit ropy v rovnakom objeme.“

SR v súčasnosti kupuje 100 % ropy z Ruskej federácie. Dnes podpísaná dohoda medzi vládami SR a RF v oblasti dodávok ropy bude účinná od 1. januára 2015 a vytvára predpoklady pre kontrakty uzatvárané hospodárskymi subjektmi. Každoročné dodávky ropy pre vnútornú spotrebu a tranzit ropy v zmysle tejto dohody, budú realizované na základe zmlúv (kontraktov) medzi slovenskými a ruskými hospodárskymi subjektmi vrátane ceny kontraktu.

A. Novak:
„Táto dohoda o dodávkach a tranzite ropy je rovnako dôležitá aj pre ruskú stranu. Slovensko je pre nás dôveryhodný partner a mame záujem tak, ako v predchádzajúcom období, tak aj v nasledujúcom období spolupracovať na dodávkach ropy a tranzite ropy cez Slovensko.“

Minister hospodárstva, Pavol Pavlis sa svojho rezortného partnera pýtal aj na krátenie dodávok plynu a perspektívu ich obnovenia na zmluvný objem.

P. Pavlis:
„Opäť si dovolím pán minister otvoriť otázku dodávok plynu, pretože okrem politickej otázky je to pre nás aj dôležitá ekonomická otázka. Rusko je pre nás strategický partner a radi by sme si to zachovali. Chcel by som sa vrátiť na Slovensko s dobrou správou a verím, že ju od vás dostanem. Keď sme tu boli naposledy, dali ste prísľub, že budete u šéfa Gazpromu osobne intervenovať. Uviedli ste, že krátenie dodávok plynu spôsobujú technické problémy a plnenie zásobníkov a nerád by som sa vrátil s tým, že teraz sú to dôvody politické. Verím, že nie sú a, že na úrovni ministrov nájdeme riešenie.“

A. Novak:
„Tak, ako som prisľúbil, osobne som informoval šéfa Gazpromu o vašich obavách. Blíži sa chladné obdobie, pracujeme na napĺňaní zásobníkov s cieľom zabezpečiť kontinuálne dodavky plynu pre európskych odberateľov v zimných mesiacoch. Mám informácie, že SPP a Gazprom sa stretávajú a rokujú aby sa dohodli na spolupráci a podľa mojich informácií sa do konca roka ešte stretnú. Budem opätovne opakovane kontaktovať a informovať šéfa Gazpromu o vašich obavách, a sľubujem, že vyviniem maximálne úsilie pre vyriešenie situácie.“

Termín ich obnovenia na zmluvnú úroveň však ruský minister energetiky, Alexander Novak neuviedol.

Po podpise dohody o dodávkach ropy a dodávkach plynu rokoval minister hospodárstva s ministrom obchodu a priemyslu RF, Denisom Manturovom o témach a príprave najbližšieho stretnutia medzivládnej komisie, ktorá by sa mala konať v 4. štvrťroku budúceho roka.

Po podpise dohody o dodávkach ropy a rokovaní o najbližšom zasadnutí medzivládnej komisie bolo podpísané Memorandum o spolupráci medzi Ministerstvom hospodárstva SR a Medzinárodnou investičnou bankou (MIB).

Jeho cieľom je podpora užšej koordinácie Ministerstva a MIB v oblasti medzinárodnej ekonomickej spolupráce, presadzovania dlhodobých investičných projektov Banky na území členských krajín MIB, berúc pritom do úvahy zahranično-ekonomické a politické záujmy Slovenskej republiky, konkrétne v oblasti podpory rozvoja malého a stredného podnikania a verejno–súkromného partnerstva, a taktiež zvýšenia atraktívnosti ekonomiky Slovenskej republiky pre ďalšie členské krajiny MIB.

Miriam Žiaková
hovorkyňa ministra hospodárstva SR

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

qq

K téme

Otvorený list Slovenskej komory audítorov o neuváženom zbavovaní sa kontroly štátu nad verejnými financiami Skvelý nový svet máme na dosah. Politika ale musí ísť bokom

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.