Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
15. apríla 2014 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MH SR: Chceme a sme pripravení pomôcť Ukrajine

BRATISLAVA 15. apríla (SITA) –

T. Malatinský: „Chceme a sme pripravení pomôcť Ukrajine“

Vo Veľkých Kapušanoch na východe Slovenska sa dnes o 10.00 h. uskutočnia rokovania medzi Slovenskom a Ukrajinou o dodávkach plynu na Ukrajinu. Slovenskú delegáciu povedie minister hospodárstva SR Tomáš Malatinský. Ukrajinskú minister energetiky a uhoľného priemyslu Ukrajiny Jurij Prodan. Prítomní budú aj zástupcovia Európskej komisie ako aj prepravcu plynu spoločnosti eustream a.s.
„Dodávky plynu na Ukrajinu zo západu a zo Slovenska nie je tak jednoduché zrealizovať. Je tam niekoľko technických špecifík, ktoré treba vyriešiť. Je tu aj zmluvný problém, lebo táto trasa slúži na to, aby bol dodávaný plyn z Gazpromu cez Ukrajinu do Európy“, povedal v tejto súvislosti minister hospodárstva SR Tomáš Malatinský a dodal: „Chceme a sme pripravení pomôcť Ukrajine , ale musíme to robiť tak, aby sa nestratili slovenské a európske záujmy, pretože ten plyn tečie do Európy. A Európa pri všetkých alternatívnych trasách je ešte stále závislá a potrebuje plyn, ktorý prichádza do Európy cez eustream.“
Slovensko už začalo s prácami na spustení reverzného toku plynu. MH SR už vydalo na túto činnosť spoločnosti eustream a.s. licenciu. Zároveň očakávame podpis Memoranda o porozumení, dlhodobo pripravované s ukrajinskými partnermi za asistencie Európskej komisie. Memorandum definuje podmienky vybudovania technického riešenia pre spätný tok plynu na Ukrajinu. Ďalej by sa malo diskutovať o podmienkach prepojovacej dohody medzi susednými operátormi prepravných sietí ako aj o konkrétnych podmienkach Open Season pre nové prepojenie. Ide o procedúru, v ktorej sa zisťuje záväzný záujem trhu o prepravné kapacity.
Novinári sa môžu hlásiť na vrátnici Veľká Poľana – juh II vo Veľkých Kapušanoch. Pre zájemcov je pred rokovaním plánovaný krátky fototermín. Po rokovaní je tak isto plánovaný krátky brífing po 14.00 h.

https://www.google.sk/maps/place/Velk%C3%A1+Polana/@48.542467,22.071533,5699m/data=!3m1!1e3!4m2!3m1!1s0x4739209cd3eb0da1:0xbb01a662e6c72de7?hl=sk

Stanislav Jurikovič
hovorca ministra hospodárstva SR

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

jb;qq

K téme

Otvorený list Slovenskej komory audítorov o neuváženom zbavovaní sa kontroly štátu nad verejnými financiami Dar Taiwanu pre Ukrajinu vo výške 4,6 milióna eur navýšili Slováci a Slovenky o skoro 860-tisíc eur

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.