Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
29. novembra 2016 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MH: Slovenské predsedníctvo presadilo návrh na zrušenie geoblokácie

BRATISLAVA 29. novembra –

Peter Žiga: Slovenské predsedníctvo chce v EÚ búrať digitálne ploty, presadilo návrh na rušenie geoblokácie

Slovenskému predsedníctvu v Rade EÚ sa podarilo zabezpečiť všeobecnú dohodu členských štátov pre odbúranie obchodných bariér v internetovom obchode. „Chceme búrať digitálne ploty a chrániť spotrebiteľov. Neodôvodnená geoblokácia cez internet by sa mala skončiť,“ povedal v pondelok večer v Bruseli minister hospodárstva SR Peter Žiga na Rade EÚ pre konkurencieschopnosť, ktorej predsedal.

Hlavnou témou rokovaní Rady bol problém geoblokácie. Rada EÚ len za päť mesiacov dokázala prijať návrh Európskej komisie. Ide o úspech slovenského predsedníctva, pretože podpora jednotného trhu patrí k jeho prioritám. Exekutíva EÚ koncom mája predložila balík opatrení, ktoré majú okrem iného umožniť európskym spotrebiteľom a spoločnostiam kupovať a predávať výrobky a služby cez internet bez geografického blokovania, teda takzvanej geoblokácie.

Návrh v Rade ministrov prešiel kvalifikovanou väčšinou. Až 56 percent Európanov skúša nakupovať tovary cez internet (e-shop), ale až tretina nákupcov naráža na neochotu predajcov cezhraničný online obchod, pretože neumožňuje nákup z iného štátu. Spotrebitelia čelia rôznym problémom, presmerovaniu na inú stránku, ponuka má inú cenu alebo obchody odmietnu ich platobné prostriedky.
„Neplatili jasné pravidlá a prevádzkovatelia internetových stránok mohli odmietnuť zákazníka napríklad zo Slovenska, ak chcel nakúpiť v Rakúsku,“ vysvetlil P. Žiga.

Dohoda európskych ministrov, ktorú sa podarilo presadiť slovenskému predsedníctvu, odbúrala ďalšie bariéry v obchode a prináša niekoľko praktických vecí. Obchodníci využívajúci e-shop nebudú môcť odmietnuť zákazníka na základe občianstva inej členskej krajiny EÚ a budú musieť akceptovať jeho národnú platobnú kartu. Predávajúci cez online obchod musí predať tovar klientovi z EÚ za rovnakých podmienok ako v jeho krajine a spotrebiteľa nebude možné presmerovať na inú webovú stránku.
„Podarilo sa nám presadiť návrh, ktorý bude znamenať reálny prínos pre život ľudí. Cieľom je ochrana spotrebiteľov a opatrenia nepôjdu na úkor malých podnikateľov,“ skonštatoval minister hospodárstva. S návrhom sa však nespája žiadna cenová regulácia predaja a netýka sa napríklad nákupu audiovizuálnych obsahov, ktoré podliehajú ochrane autorských práv, alebo územnej licencie. Túto oblasť rieši iný balík európskej legislatívy, ktorý nie je v pôsobnosti Rady pre konkurencieschopnosť.
O prijatom návrhu bude rokovať už maltské predsedníctvo a europarlament a v prípade dohody by malo začať platiť od roku 2019.

Ministri EÚ včera rokovali aj so zástupcami Európskeho združenia výrobcov automobilov (ACEA). Po sérii emisných škandálov má automobilový priemysel záujem o ďalšie napredovanie, pretože predstavuje významnú časť ekonomiky Únie. Slovensko na záver rokovania odovzdalo symbolicky predsedníctvo Malte.

Odbor komunikácie MH SR

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

jb;qq

K téme

Vedeli ste, že jablká majú svoj medzinárodný deň? Netradične ho oslávili v BILLA Osem ocenení pre hurbanovský pivovar z degustačnej súťaže Slovenská pivná korunka

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.