Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. decembra 2014 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MF SR:Príjmy štátneho rozpočtu boli vyššie o viac ako 300 mil. eur

BRATISLAVA 1. decembra –

Príjmy štátneho rozpočtu boli ku koncu novembra 2014 v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka vyššie o 309,7 mil. eur. Výdavky štátneho rozpočtu boli pri medziročnom porovnaní taktiež vyššie, a to o 651,7 mil. eur. Podiel plnenia výdavkov štátneho rozpočtu však bol len na úrovni 75,4 %, čo je o 8,7 p. b. nižšie plnenie ako v minulom roku. Schodok štátneho rozpočtu bol ku koncu minulého mesiaca vo výške 2,3 mld. eur.
Pozitívny vývoj bol zaznamenaný u väčšiny daní, a to najmä u dane z pridanej hodnoty (+130,2 mil. eur), u spotrebných daní (+29,7 mil. eur), u dane z príjmov fyzických osôb (+22,8 mil. eur) a u dane z medzinárodného obchodu a transakcií (+3,8 mil. eur).
Príjmy štátneho rozpočtu z dividend zaznamenali oproti predchádzajúcemu roku nárast o 410,1 mil. eur.
Negatívny vývoj bol zaznamenaný v rámci príjmov z rozpočtu EÚ, kde došlo k medziročnému poklesu o 470,4 mil. eur. Nižšie príjmy sú dôsledkom dočasne pozastavených platieb v rámci niektorých operačných programov.
V rámci ostatných príjmov štátneho rozpočtu došlo k medziročnému nárastu o 278,8 mil. eur. Ide najmä o príjmy Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb, ktoré získal od mobilných operátorov za vydanie individuálnych povolení na používanie frekvencií, a to vo výške 163,9 mil. eur.
Ďalším významným príjmom v objeme 93,0 mil. eur je príjem spojený s ukončením procesu predaja ropy a ropných produktov. V rovnakej výške boli ovplyvnené aj ďalšie výdavky štátneho rozpočtu, teda uvedená operácia nemala dopad na schodok štátneho rozpočtu.
Výdavky na obsluhu štátneho dlhu zaznamenali medziročný nárast o 92,3 mil. eur. V kategóriách výdavkov štátneho rozpočtu súvisiacich s čerpaním prostriedkov z rozpočtu EÚ (EÚ fondy) došlo k medziročnému nárastu o 26,0 mil. eur, pričom sa zvýšila potreba zdrojov spolufinancovania o 14,0 mil. eur. Platba do rozpočtu EÚ zaznamenala medziročný pokles o 43,6 mil. eur. Transfer Sociálnej poisťovni sa medziročne zvýšil o 204,3 mil. eur, čo je v súlade s návrhom rozpočtu na rok 2014. Čerpanie ďalších výdavkov štátneho rozpočtu medziročne vzrástlo o 358,7 mil. eur, pričom tu je obsiahnuté medziročné zvýšenie výdavkov o 93 mil. eur súvisiace s ukončením procesu predaja ropy a ropných produktov.

http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=38&id=759

Tlačový odbor
Ministerstvo financií SR

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

jb;me

K téme

Bratislavčania žijúci v mestských častiach Ružinov a Staré Mesto majú tiež nárok na nižšiu cenu tepla Set učebníc Aha, Slovenčina! pomôže ukrajinským študentom zvládnuť základy slovenského jazyka

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.