Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
30. októbra 2014 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MF SR:Ďalších 20 miliónov eur pre slovenské malé a stredné podniky

BRATISLAVA 30. októbra –
Európsky investičný fond (EIF) spoločne so Slovenským záručným a rozvojovým fondom s.r.o. (SZRF) podpísali s OTP Bankou Slovensko v rámci iniciatívy JEREMIE (Spoločné európske zdroje pre mikropodniky, malé a stredné podniky) dohodu o krytí rizika na portfóliu úverov, ktorá banke umožní poskytnúť slovenským malým a stredným podnikom nové zvýhodnené pôžičky v objeme ďalších 20 miliónov eur.
Táto transakcia umožní malým a stredným podnikom čerpať úvery na investície a pracovný kapitál ponúkané za preferenčných podmienok. Účelom úveru musí byť rozvoj podnikania.
OTP Banka Slovensko bude poskytovať úvery v priebehu nasledujúcich 15 mesiacov, pričom jej úverové produkty sa budú sústrediť na všetky kraje okrem Bratislavského kraja. Podnikatelia z okresov Senec, Malacky, Bratislava a Pezinok majú nárok na získanie úveru, avšak len v prípade, pokiaľ žiadajú o investičné financovanie a tieto prostriedky budú použité na investície mimo územia Bratislavského kraja.
V rámci iniciatívy JEREMIE poskytne OTP Banka malým a stredným podnikom až 20 miliónov eur. Polovica z týchto prostriedkov, teda 10 miliónov eur, bude poskytnutých zo strany EIF, zvyšnú polovicu poskytne banka. Na základe tohto mechanizmu klienti získajú výrazne nižšiu úrokovú sadzbu.
Maximálna výška úveru pre jednotlivé firmy je 500 000 eur. Nárok na jeho získanie majú všetky malé a stredné podniky s maximálne 250 zamestnancami a ročným obratom do 50 miliónov eur. Bilančná suma tiež nesmie presiahnuť hodnotu 43 miliónov eur. Podniky majú možnosť zvoliť si, či chcú krátkodobé, strednodobé, alebo dlhodobé financovanie, keďže splatnosť týchto úverov sa pohybuje v rozmedzí 12 mesiacov až desať rokov.
Štátny tajomník Ministerstva financií Slovenskej republiky, Vazil Hudák, povedal: „Podpora hospodárskeho rastu, zamestnanosti a investícií patrí medzi hlavné zodpovednosti vlády. Vhodné formy tejto pomoci zahŕňajú kombináciu dostupných verejných a súkromných zdrojov. Program JEREMIE je dobre navrhnutý program nastavený tak, aby pomohol zlepšiť prístup k financiám pre malé a stredné podniky, a tým poskytoval kapitál a podporu pre tvorbu pracovných miest v rôznych regiónoch mimo hlavného mesta.“
Zástupca riaditeľa regionálneho rozvoja obchodu EIF, Hubert Cottogni, sa na margo novej operácie vyjadril: „Mám veľkú radosť, že podpisujeme túto transakciu JEREMIE na Slovensku. Okrem dohôd podpísaných s ďalšími piatimi slovenskými bankami nová transakcia ešte viac sprístupní dlhové financovanie pre miestne malé a stredné podniky v celkovej výške 280 miliónov eur a takýmto spôsobom prispeje k tvorbe nových pracovných miest a rastu slovenskej ekonomiky.“
Generálna riaditeľka a predsedníčka predstavenstva, Ing. Zita Zemková, povedala k novo podpísanej záručnej dohode s EIF a SZRF „JEREMIE“: „Sme radi, že OTP Banka Slovensko môže prostredníctvom JEREMIE poskytnúť svojim klientom z radov malých a stredných podnikov ďalšie výhody. V spolupráci s EIF budeme môcť malým a stredným podnikateľom ponúknuť jedinečnú príležitosť získať úvery za výrazne výhodnejších podmienok.“
„Prostredníctvom tohto nástroja chce OTP Banka Slovensko poskytnúť príležitosť rozvinúť svoje podnikanie prostredníctvom európskych fondov tým spoločnostiam, ktoré zatiaľ nemali možnosť ich využiť,“ hovorí Ing. Peter Chovanec, riaditeľ pre korporátny rozvoj OTP Banky Slovensko.
Táto dohoda je výsledkom výziev na prejavenie záujmu adresovaných bankám pôsobiacim na Slovensku. Výzva bola súčasťou vykonávania iniciatívy JEREMIE na Slovensku, financovanej z Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Operačného programu „Konkurencieschopnosť a hospodársky rast“ na roky 2007 – 2013. Slovenské malé a stredné podniky už využívajú financovanie poskytované piatimi slovenskými bankami, ktoré implementujú garančné nástroje a nástroje zamerané na rozdelenie rizika v rámci iniciatívy JEREMIE, ako aj dvoma správcami fondov investujúcich vlastné imanie.
O iniciatíve JEREMIE
JEREMIE (Spoločné európske zdroje pre mikropodniky, malé a stredné podniky) je spoločnou iniciatívou Európskej komisie (Generálneho riaditeľstva regionálnej politiky) skupiny Európskej investičnej banky na zlepšenie prístupu k financovaniu pre malé a stredné podniky v EÚ v rámci štrukturálnych fondov na obdobie rokov 2007 – 2013. JEREMIE umožňuje členským štátom EÚ a regiónom, aby vložili peniaze zo štrukturálnych fondov spolu s vnútroštátnymi zdrojmi do holdingových fondov, ktoré budú financovať malé a stredné podniky flexibilným a inovatívnym spôsobom. Nová iniciatíva si kladie za cieľ rozvíjať a podporovať úlohu podnikania v EÚ.
K dnešnému dátumu EIF riadi na úrovni EÚ celkom 14 holdingových fondov JEREMIE, 7 na vnútroštátnej úrovni a 7 na regionálnej úrovni.
Na Slovensku je Holdingový fond JEREMIE financovaný z Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci operačných programov „Konkurencieschopnosť a hospodársky rast“, „Výskum a vývoj“ a „Bratislavský kraj“, ktoré spolu prispeli prostriedkami v objeme 100 miliónov eur.
O Európskom investičnom fonde
Ústredným poslaním Európskeho investičného fondu (EIF) je podpora európskych mikropodnikov, malých a stredných podnikov prostredníctvom pomoci s prístupom k financovaniu. EIF navrhuje a pripravuje nástroje rizikového a rastového kapitálu, záruky a nástroje na mikrofinancovanie, ktoré sa špecificky zameriavajú na tento trhový segment. Vo svojej úlohe EIF podporuje ciele EÚ ako sú inovácie, výskum a vývoj, podnikanie, rast a zamestnanosť. Ku koncu roka 2013 dosiahli celkové čisté záväzky EIF voči súkromným kapitálovým fondom 7,9 miliardy eur. S investíciami vo viac než 435 fondoch je EIF vďaka výške a rozsahu svojich investícií, najmä do segmentov high-tech a začínajúcich podnikov, popredným hráčom európskeho trhu s rizikovým kapitálom. Portfólio garantovaných úverov EIF má celkový objem 5,6 miliardy EUR vo viac než 300 prevádzkach ku koncu roka 2013, čo ho stavia do úlohy jedného z najvýznamnejších garančných aktérov v segmente malých a stredných podnikov a popredného garanta v segmente mikrofinancovania.

Tlačový odbor
Ministerstvo financií SR

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

jb;me

K téme

Tip na víkend: Automobil ako plátno od Andy Warhola v Danubiane už len cez víkend Ste diabetik? Riziko straty zraku u vás môže odhaliť umelá inteligencia

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.