Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
6. novembra 2015 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MF SR: Zmeniť banku bude od budúceho roka jednoduchšie

BRATISLAVA 6. novembra –

Zmeniť banku bude od budúceho roka jednoduchšie

Bratislava, 6. november 2015 – Ministerstvo financií prináša novelu zákona o platobných službách, ktorá umožní klientom bánk jednoduchšie zmeniť banku. Ak sa klientovi nebude páčiť poplatková politika či ponúkané služby, môže sa jednoducho rozhodnúť, že si svoj účet prenesie do konkurenčnej banky. A to všetko bez poplatkov a bez námahy.

Podľa prieskumov viac ako 60% klientov bánk uvádza ako dôvod svojej nespokojnosti s bankou vysokú cenu poplatkov a služieb. Málo z nich však pristúpi k zmene banky, pretože sa obávajú komplikácií pri tomto procese.

„Novela zákona o platobných službách prináša uľahčenie presunu platobných účtov medzi bankami, tak ako je to v iných členských krajinách EÚ“, uviedol minister financií Peter Kažimír. Jedným z hlavných dôvodov, prečo klienti v súčasnosti zostávajú dlhodobo v jednej banke, je predpokladaná komplikovanosť presunu svojho účtu ku konkurencii. Inak povedané, keď si klient predstaví, čo všetko by musel absolvovať v súvislosti so zmenou účtu, radšej od tohto kroku ustúpi.

Cieľom navrhovanej právnej úpravy je sprehľadnenie postupu pre presun platobného účtu, čoho priamym následkom má byť zvýšená mobilita spotrebiteľov.

Na základe novely zákona budú banky povinné, ak ich o to klient požiada, zabezpečiť všetky kroky súvisiace so zmenou banky. S novou bankou teda dohodne súčasná banka prenesenie všetkých trvalých príkazov, inkás, či iných nastavení tak, aby nedošlo k časovému posunu, resp. neuhradeniu niektorého z trvalých príkazov. Rovnako tak banka oznámi túto zmenu všetkým inštitúciám v súvislosti s inkasami a inými platbami.

Táto zmena by mala zlepšiť prístup spotrebiteľov k finančným službám a zvýšiť konkurenciu na finančnom trhu. V súvislosti s presunom platobného účtu sa zavádza aj forma spolupráce poskytovateľov platobných služieb pri presune účtu aj mimo územia Slovenskej republiky.

O novele zákona budú poslanci rokovať na najbližšej schôdzi Národnej rady, ktorá začína 10. novembra.

Tlačový odbor
Ministerstvo financií

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

jb;me

K téme

Otvorený list Slovenskej komory audítorov o neuváženom zbavovaní sa kontroly štátu nad verejnými financiami PSS hľadá projekty, ktoré oživia „územia nikoho“. Najlepšie z nich získajú podporu z grantového fondu

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.