Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
7. decembra 2016 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MF SR: Významný úspech v oblasti finančných služieb

BRATISLAVA 7. decembra –

Slovenské predsedníctvo dosiahlo významný úspech v oblasti finančných služieb

Slovenské predsedníctvo dosiahlo významný úspech v oblasti finančných služieb, keď sa mu podarilo ukončiť viac ako tri roky trvajúce rokovania o znení Nariadenia o fondoch peňažného trhu. Návrh nariadenia je súčasťou medzinárodného úsilia o vytvorenie regulačného rámca pre subjekty tieňového bankovníctva. V novembri SK PRES uzavrelo politickú dohodu s Európskym parlamentom a Európskou komisiou o princípoch budúceho fungovania FPT v EÚ a Výbor stálych zástupcov (COREPER) na dnešnom zasadnutí schválil finálny text Nariadenia.

Fondy peňažného trhu (FPT) v EÚ spravujú aktíva v hodnote vyššej ako 1 000 miliárd Eur. FPT sú podielové alebo investičné fondy, ktoré investujú do krátkodobých finančných nástrojov. Pre firmy predstavujú dôležitý zdroj krátkodobého financovania, zatiaľ čo investorom ponúkajú efektívnu alternatívu k terminovaným účtom.

Aj keď sa jedná o najmenej rizikovú kategóriu fondov, v období finančnej krízy došlo k výrazným poklesom ich likvidity. Tieto výkyvy následne odštartovali medzinárodnú diskusiu o tom, ako zabezpečiť peňažné fondy, aby boli odolnejšie voči krízovým situáciám na finančnom trhu.

Hlavným cieľom navrhovanej legislatívy je zvýšiť schopnosť fondov odolávať tlakom spojeným s vyplácaním výnosov v stresových trhových podmienkach tak, aby neboli ohrozené investície vkladateľov. Nariadenie ukladá FPT povinnosť investovať do kvalitných a bezpečných aktív, sprísňuje požiadavky na zverejňovanie informácii o portfóliu, obmedzuje závislosť týchto fondov od externých ratingových agentúr a zavádza preventívne mechanizmy na zabezpečenie dostatočnej likvidity a lepšie riadenie rizík.

Návrh zverejnila Európska komisia ešte v roku 2013. V apríli 2015 prijal Európsky parlament pozmeňujúce návrhy k pôvodnému návrhu Európskej komisie, v ktorých odporučil vytvorenie nových druhov fondov peňažného trhu. Na úrovni Rady EÚ bol po dlhých a náročných rokovaniach schválený kompromisný návrh (tzv. General Approach) tohto nariadenia v júni 2016.

SK PRES okamžite odštartovalo politické rokovania s Európskym parlamentom a Európskou komisiou (tzv. trialógy) s cieľom nájsť riešenie prijateľné pre všetky tri inštitúcie a dohodnúť výslednú podobu legislatívneho textu.
SK PRES pod vedením Kamila Šaška zastupovalo záujmy Rady EÚ a jej 28 členských štátov na celkovo piatich trialógoch. K zásadnému posunu prišlo v novembri 2016, najmä vďaka predchádzajúcim úspešným rokovaniam SK PRES na bilaterálnej úrovni.

Paralelne s politickými negociáciami prebiehali technické stretnutia, na ktorých sa zúčastňovali národní experti z Ministerstva financií a Národnej banky Slovenska. Na základe politickej dohody bolo pripravené finálne kompromisné znenie Nariadenia, ktoré podporili členské štáty, ako aj EP a EK. Text ešte prejde jazykovými úpravami a Nariadenie by malo vstúpiť do platnosti v priebehu nasledujúceho roka.

https://twitter.com/eu2016sk/status/806447458595258368
http://www.consilium.europa.eu/en/press/press-releases/2016/11/16-money-market-funds/
http://www.europarl.europa.eu/news/sk/news-room/20161116IPR51304/money-market-funds-breakthrough-agreement-between-meps-and-slovak-presidency

Tlačový odbor
Ministerstvo financií SR

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

jb;qq

K téme

Otvorený list Slovenskej komory audítorov o neuváženom zbavovaní sa kontroly štátu nad verejnými financiami Lidl zásadne zvyšuje počet nabíjacích staníc pre elektromobily

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.