Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. marca 2013 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MF SR: Výdavky štátneho rozpočtu sa medziročne znížili

BRATISLAVA 1. marca (SITA) – Link k priebežnému plneniu ŠR za február 2013.

http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=38&id=594

Štátny rozpočet dosiahol ku koncu februára 2013 schodok vo výške 713,4 mil. eur. Oproti rovnakému obdobiu minulého roka boli výdavky štátneho rozpočtu o 106,6 mil. eur nižšie pri vyšších príjmoch o takmer 26 mil. eur. Uvedené znamenalo medziročné zníženie schodku štátneho rozpočtu o 132,6 mil. eur. Celkové výdavky klesli o 4,6 %, a to aj napriek vyšším výdavkom na projekty z eurofondov. Príjmy vzrástli o 1,7 %.
Medziročný pokles daňových príjmov je z hľadiska predbežnej štruktúry spôsobený najmä problémami na finančnej správe s vracaním nadmerných odpočtov začiatkom roka 2012. Medziročne došlo k nižšiemu výberu daňových príjmov o 41,5 mil. eur (-3,1 %). Z toho bol nižší výber zaznamenaný u dane z príjmov fyzických osôb (-8,7 mil. eur) a dane z pridanej hodnoty (-81 mil. eur). Naopak pozitívny vývoj bol zaznamenaný u dane z príjmov právnických osôb (+27,1 mil. eur), dane z príjmov vyberaných zrážkou (+19,1 mil. eur) a u spotrebných daní (+10,6 mil. eur).
Príjmy z rozpočtu EÚ zaznamenali medziročný nárast o takmer 61 mil. eur (+70 %) a ostatné príjmy štátneho rozpočtu vzrástli o 6,5 mil. eur (+8,2 %).
Za poklesom výdavkov štátneho rozpočtu stojí najmä pokles výdavkov na transfer Sociálnej poisťovni, ktoré sa medziročne znížili o 176,4 mil. eur (-59,5 %). Obdobne došlo aj k medziročnému poklesu výdavkov na obsluhu štátneho dlhu o takmer 16 mil. eur (-4,8 %). Vyššie čerpanie eurofondov sa prejavilo na medziročnom raste výdavkov z európskych zdrojov, medziročne o 2,8 mil. eur (+2,1 %), s čím súvisí aj nárast potreby zdrojov spolufinancovania o 2,2 mil. eur (+9,8 %).Platba do rozpočtu EÚ sa medziročne zvýšila o 32,6 mil. eur (+15,9 %).

tlačový odbor
Ministerstvo financií Slovenskej republiky

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

me

Odporúčané články

Agent Gabriel Allon v novom trileri Vianoční zlodeji

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies