Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
31. marca 2014 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MF SR: Viac mladých ľudí môže získať zvýhodnenú hypotéku

BRATISLAVA 31. marca –

Od 1. apríla sa hranica príjmu, do ktorej môžu žiadať o štátom bonifikovaný hypotekárny úver, zvyšuje o viac ako 100 eur. Viac mladých ľudí bude môcť získať zvýhodnenú hypotéku. Zatiaľ čo doteraz mohli o hypotéku s lepšími podmienkami žiadať jednotlivci s hrubým príjmom do výšky 1 043,90 eur, od 1. apríla sa hranica posunie na 1 153,10 eur. Táto hranica sa mení štvrťročne a predstavuje 1,3 násobok aktuálnej výšky hrubej mzdy v národnom hospodárstve. Nové podmienky budú platiť pre žiadosti o hypotekárny úver podané od 1. apríla do konca júna tohto roka, kedy bude stanovená nová hranica.

Ak mal žiadateľ za uplynulý rok hrubý príjem nižší ako 1 153,10 eur, môže získať zvýhodnený úver a ušetriť tak tisíce eur. Štátny príspevok poskytovaný poberateľovi hypotekárneho úveru z prostriedkov štátneho rozpočtu je vo výške 2 % ročne a 1 % musí poskytnúť banka.

Okrem príjmovej podmienky však musí spĺňať aj vekovú hranicu, ktorá je minimálne 18 a maximálne 35 rokov. V prípade manželov musia podmienku veku spĺňať obaja, pričom hranica príjmu predstavuje 2,6 násobok uvedeného príjmového stropu.

Štátny príspevok pre mladých je forma podpory mladých rodín a jednotlivcov, ktorí si chcú zaobstarať vlastné bývanie. Zvýhodnenie sa poskytuje počas piatich rokov od začiatku úročenia hypotekárneho úveru maximálne zo sumy 50-tisíc eur a zároveň maximálne na sumu zodpovedajúcu 70 % z hodnoty založenej nehnuteľnosti.

Pri týchto podmienkach môžu žiadatelia mesačne ušetriť viac ako 80 eur, čo pri päťročnom zvýhodnení prestavuje sumu okolo 5 000 eur. Je možné čerpať aj vyšší hypotekárny úver, ale zvýhodnená úroková sadzba sa vzťahuje len na časť úveru do 50 000 eur.

Tlačový odbor
Ministerstvo financií SR

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

dn

K téme

Otvorený list Slovenskej komory audítorov o neuváženom zbavovaní sa kontroly štátu nad verejnými financiami Tauris postavil v Košiciach moderné logistické centrum. Zefektívni distribúciu, zníži dopad na životné prostredie a zlepší pracovné podmienky pre zamestnancov

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.