Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
21. novembra 2016 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MF SR: Úvod poslednej schôdze parlamentu bude patriť MF

BRATISLAVA 21. novembra –

Zajtra začína posledná tohtoročná schôdza Národnej rady SR. Jej úvod sa bude niesť v znamení zákonov z dielne rezortu financií. Na programe je aj zákon roka, ktorým je každoročne návrh štátneho rozpočtu na budúci rok.

Novelu zákona o dani z príjmov uvítajú podnikatelia, ktorým sa od budúceho roka zníži sadzba dane na 21 %. Významná pozitívna zmena čaká živnostníkov, ktorým sa zvýšia paušálne výdavky z úrovne 40 % na 60 % z úhrnu príjmov a zároveň sa zmení aj ich maximálna výška z 5 040 eur ročne na 20 000 eur ročne.

V rámci novely zákona o dani z príjmov sa zavádza 7% daň z dividend. Zdaňovanie dividend je štandardné v daňových systémoch najvyspelejších krajín sveta a v porovnaní so sadzbami 35 krajín OECD, ktoré uplatňujú sadzbu z dividend, ministerstvo financií navrhuje najnižšiu sadzbu. Návrh zákona obsahuje aj opatrenia v oblasti boja proti daňovým únikom, zvyšovania efektivity výberu a vymáhania daní a podporovania dobrovoľného plnenia daňových povinností.

K zásadným zmenám dôjde v oblasti hazardných hier. Technické zariadenia (výherné prístroje, rulety, videohry) budú po novom iba v herniach, teda zmiznú napríklad z krčiem a v herni sa zvýši minimálny počet zariadení z 5 na 12 kusov, čím okrem iného dôjde k zníženiu počtu miest, kde sa prevádzkujú hazardné hry. Prístup do herní nebudú mať osoby mladšie ako 18 rokov, poberatelia pomoci v hmotnej núdzi, či patologickí hráči a tiež osoby, ktoré sami požiadali o vylúčenie. Cieľom novely je tiež zavedenie efektívnejších pravidiel dozoru nad prevádzkovaním a propagovaním hazardných hier, prehodnotenie prístupu k regulácii on-line hazardných hier v oblasti ich prevádzkovania a propagovania zahraničnými subjektmi.

Cieľom návrhu zákona o správnych poplatkoch je úprava systému sadzieb poplatkov pri evidencii vozidiel v SR zavedením spravodlivejších kritérií, ktorými sú nielen výkon vozidla, ale aj vek vozidla v čase jeho evidencie.

V zákone o osobitnom odvode v regulovanej oblasti sa navrhuje úprava sadzby odvodu a pokračovanie v uplatňovaní zákona o osobitnom odvode z podnikania v regulovaných odvetviach.

Ďalšou diskutovanou legislatívnou normou je novela zákona o poisťovníctve, ktorá zavádza odvod vo výške 8% z neživotného poistenia. Na základe pozmeňovacieho návrhu by sa odvod mal platiť iba z novouzatvorených zmlúv. V Európe, ale aj inde vo svete je úplne štandardné zavádzanie iných nepriamych nástrojov voči poisťovacím službám, napr. Insurance Premium Tax, alebo špeciálny finančný odvod z poistného, pričom výška je v jednotlivých krajinách a odvetviach poistenia rôzna od 1% až po 30 %. Filozofia zákona je teda úplne rovnaká ako inde vo svete.

Tlačový odbor
Ministerstvo financií SR

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

qq;dn

K téme

Otvorený list Slovenskej komory audítorov o neuváženom zbavovaní sa kontroly štátu nad verejnými financiami Jazzové ceny sú rozdané. Ocenenie Esprit za najlepší slovenský jazzový album získal klavirista Ľuboš Šrámek

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.