Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
4. januára 2016 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MF SR: Štát vlani hospodáril o viac ako miliardu lepšie než plánoval

Bratislava 4.január 2016 – Štátny rozpočet dosiahol ku koncu decembra 2015 schodok vo výške 1,933 mld. eur, čo je oproti schválenému rozpočtu na rok 2015 zlepšenie hospodárenia o viac ako miliardu eur (1,36 % HDP). Oproti skutočnosti za rok 2014 predstavuje toto hospodárenie zníženie hotovostného schodku štátneho rozpočtu o viac ako 990mil. eur, resp. 33,9 %.
Deficit štátneho rozpočtu je podstatnou položkou ovplyvňujúcou hrubý verejný dlh, takže výsledok hospodárenia štátu výrazne pozitívne vplýva na hodnotu dlhu.
Príjmy štátneho rozpočtu v roku 2015 dosiahli výšku 16,233mld. eur a výdavky výšku 18,166 mld. eur.
Nárast príjmov štátneho rozpočtu oproti schválenému rozpočtu predstavoval 1,738mld. eur a bol ovplyvnený najmä zvýšením daňových príjmov vo výške 575,2 mil. eur. Pozitívny vývoj bol zaznamenaný takmer u všetkých daní. U dane z príjmov právnických osôb bol nárast vo výške 302,7 mil. eur, u dane z pridanej hodnoty vo výške 255,7 mil. eur a u dane z príjmov fyzických osôb vo výške 23,6 mil. eur. V rámci dane vyberanej zrážkou došlo k prekročeniu rozpočtovaných príjmov o 16,4 mil. eur a v rámci spotrebných daní prekročenie predstavovalo 5,9 mil. eur.

Pozitívny vývoj bol zaznamenaný v rámci príjmov z rozpočtu EÚ, kde došlo k nárastu príjmov vo výške cca 1 mld. eur, ktoré bolo na druhej strane spojené s vyšším čerpaním prostriedkov z rozpočtu EÚ, a to v súvislosti s ukončením 2. programového obdobia.
Výdavky na obsluhu štátneho dlhu zaznamenali oproti schválenému rozpočtu úsporu vo výške 132,9 mil. eur. Rovnako k úspore došlo aj pri platbe do rozpočtu EÚ, a to vo výške 189,5 mil. eur. Z väčšej časti ide o hotovostnú úsporu Slovenskej republiky, ktorá súvisí s novelou rozpočtu EÚ koncom roka 2014. Na základe vyšších skutočne dosiahnutých príjmov v rámci Sociálnej poisťovne došlo k úspore na transfere pre Sociálnu poisťovňu vo výške 453 mil. eur.
Ďalšie výdavky štátneho rozpočtu vzrástli o 328,3 mil. eur, a to najmä z dôvodu vyšších výdavkov štátneho rozpočtu súvisiacich s efektívnym dočerpaním prostriedkov EÚ z 2. programového obdobia.

Tlačový odbor
Ministerstvo financií SR

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

me

K téme

Otvorený list Slovenskej komory audítorov o neuváženom zbavovaní sa kontroly štátu nad verejnými financiami Mesiac do zálohovania: Ako sme pripravení na vracanie plechoviek a PET fliaš späť do obchodov?

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.