Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
2. januára 2014 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MF SR: Štát hospodáril v minulom roku lepšie než si predsavzal

BRATISLAVA 2. januára (SITA) –

Štát hospodáril v minulom roku lepšie než si predsavzal.

Koniec roka 2013 sa niesol v znamení pokračujúcich pozitívnych správ. Vďaka nižším výdavkom a vyšším príjmom sa podarilo znížiť rozpočtovaný deficit o viac 1 mld. eur. Ide o najnižší hotovostný schodok za posledných 5 rokov. Deficit štátneho rozpočtu dosiahol ku koncu minulého roka 2,02 mld. eur. Pôvodne rozpočtovaný schodok bol na úrovni 3,08 mld. eur.

Ešte pozitívnejšie možno hodnotiť dosiahnutý schodok pri porovnaní s predchádzajúcimi rokmi. Pri medziročnom porovnaní je to zlepšenie o viac ako 1,78 mld. eur, teda približne o polovicu schodku z roku 2012. Príjmy štátneho rozpočtu pri medziročnom porovnaní boli vyššie o 966 mil. eur. Na pozitívnom výsledku sa podpísal zlepšený výber daní, ktorý sa oproti roku 2012 zvýšil o viac ako 670 mil. eur. Môžeme teda konštatovať, že boj proti daňovým únikom a práca finančnej správy prinášajú viditeľné výsledky. Iba na DPH sa v minulom roku vyzbieralo o 428 mil. eur viac ako rok predtým. K zvýšeniu došlo aj v oblasti nedaňových príjmov a to o 233 mil. eur.

Na znížení deficitu sa podpísali aj úspory na strane výdavkov štátu. „Jednotlivé ministerstvá, resp. kapitoly štátneho rozpočtu minuli o 192 mil. eur menej, ako mali rozpočtované. Aj vďaka dôvere trhov v politiku súčasnej vlády sa podarilo emitovať dlhopisy za historicky najvýhodnejších podmienok, čo vyústilo do nižších nákladov na obsluhu štátneho dlhu o 161 mil. eur,” povedal minister financií Peter Kažimír. Výdavky štátneho rozpočtu boli pri medziročnom porovnaní nižšie o 821 mil. eur.

Aktívne riadenie dlhu a likvidity spolu s nižším hotovostným deficitom prispeli k zníženiu dlhu v porovnaní s prvým polrokom roka 2013. Podľa odhadu MF SR bude hrubý verejný dlh nižší ako 55 % HDP. A to pri udržaní hotovostnej rezervy na približne rovnakej úrovni ako tomu bolo na konci roka 2012 a pri päťkrát vyššej rezerve ako v roku 2011. Pokiaľ pri hotovostnom schodku štátneho rozpočtu môžeme hovoriť o definitívnych číslach, v prípade deficitu verejných financií a dlhu musíme počkať na výsledok hospodárenia samospráv a na oficiálne výkazy za jednotlivé subjekty verejnej správy.

Na základe aktuálneho odhadu Ministerstva financií SR bude deficit verejných financií Slovenskej republiky v roku 2013 v metodike ESA 95 pod úrovňou 3 % HDP. Definitívne dáta výšky deficitu budú zverejnené podľa štandardného postupu až po oficiálnej notifikácii výsledkov za rok 2013 zo strany Eurostatu.

Vláda tak počas celého roka aktívne riadila vývoj rozpočtového hospodárenia a venovala maximálne úsilie na dosiahnutie stanoveného fiškálneho cieľa.

Tlačový odbor
Ministerstvo financií Slovenskej republiky

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

qq

K téme

Otvorený list Slovenskej komory audítorov o neuváženom zbavovaní sa kontroly štátu nad verejnými financiami Vzrušujúca a dobrodružná historická romanca Tajomné dedičstvo

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.