Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
29. októbra 2015 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MF SR: Štát bude poskytovať proaktívne služby cez smartfón a tablety

BRATISLAVA 29. októbra –

Ako budú ľudia vybavovať úradné záležitosti? Bude štát „smart“ alebo „ignorant“? Ako naložíme s možnosťami, ktoré prinášajú otvorené dáta a cloudové prostredie? Odpoveďou na všetky tieto otázky je, že nadviazaním na výsledky projektov operačného programu Informatizácia spoločnosti („ďalej OP IS“), ktoré postupne nabiehajú do reálnej prevádzky, môžeme byť v horizonte niekoľkých rokov lídrom v oblasti eGovernmentu. Ministerstvo financií preto pripravilo Národnú koncepciu informatizácie verejnej správy, ktorá popisuje, akým smerom sa bude ďalej uberať eGovernment na Slovensku. Zároveň definuje strategickú architektúru verejnej správy na nasledujúce obdobie.

Verejnosť tak získa prehľad o tom, čo sa bude v eGovernmente diať. Jednotlivým inštitúciám zas koncepcia poskytne návod, akým spôsobom ďalej postupovať s rozvojom informačných systémov. Taktiež definuje sadu princípov a modelov, ktoré bude potrebné dodržiavať a implementovať. Národná koncepcia ponúka návod, ako vytvoriť zo Slovenska inovatívny štát.

Koncepcia definuje nasledovné prioritné témy:

§ Elektronické služby musia byť v plnej miere orientované na občanov a podnikateľov, teda klientov. Je potrebné poskytovať elektronické služby proaktívne a automatizovane v kontexte životných situácií. Zámerom je tiež zaviesť mobilnú identitu.

Zvýšenie úrovne používateľskej prívetivosti bude nadväzovať na elektronické služby a systémy implementované v rámci OP IS, v ktorom sa väčšina agendy štátu posunula z papierového sveta do elektronického.

§ Zlepšenie využívania dát a otvorené dáta. V rámci OP IS sa podarilo veľké množstvo údajov z papiera digitalizovať a uložiť do databáz a centrálnych registrov ako napríklad do Registrov právnických a fyzických osôb. Nad týmito databázami a registrami vzniká spoločná dátová vrstva, ktorá umožní štátu ochraňovať dáta pred ich zneužitím a poskytnúť ich občanom a podnikateľom na ďalšie využitie. Zároveň úrady už nebudú voči dátam iných inštitúcií slepé, čo ich prácu zefektívni. Ambíciou je nastaviť verejnú správu, aby fungovala na základe využívania znalostí („data-driven stat“).

§ Efektívna prevádzka informačných systémov štátu vo vládnom cloude. Prevádzka IT vo verejnej správe bude riešená centrálne poskytovateľom cloudových služieb. Vďaka centralizácií nákupu HW a SW licencií, ako aj zavedeniu flexibilných modelov, môžeme výrazne znížiť celkové náklady na informačné systémy verejnej správy. Zavedenie vládneho cloudu nadväzuje na už realizované aktivity v rámci OP IS.

Keďže Ministerstvo financií SR plánuje Národnú koncepciu informatizácie verejnej správy predložiť na rokovanie vlády ešte tento rok, vyzvalo expertov zastúpených v štandardizačnej komisii a členov riadiaceho výboru pre Prioritnú os 7 Operačného programu Integrovaná infraštruktúra, na jej intenzívne pripomienkovanie. K tomuto dokumentu sa tak vyjadrujú nielen zástupcovia verejnej správy ale aj ďalšie subjekty ako napríklad IT Asociácia Slovenska a Partnerstvá pre prosperitu. Koncepcia tiež bude predložená do medzirezortného pripomienkového konania.

Tlačový odbor
Ministerstvo financií SR

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

jb;dn

K téme

Otvorený list Slovenskej komory audítorov o neuváženom zbavovaní sa kontroly štátu nad verejnými financiami Mesiac do zálohovania: Ako sme pripravení na vracanie plechoviek a PET fliaš späť do obchodov?

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.