Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
15. februára 2016 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MF SR: Stanovisko k bratislavskému obchvatu

BRATISLAVA 16. februára –

Podľa zákona o rozpočtových pravidlách a záväznej metodiky MF SR k posudzovaniu PPP projektov vypracúva MF SR stanovisko k investičným projektom realizovaným štátom v spolupráci so súkromným partnerom. Hlavným účelom stanoviska je posúdenie hodnoty za peniaze viacerých možností dosiahnutia cieľov projektu a vplyvu na verejné financie.

Ministerstvo financií SR pripravilo na základe podkladov poskytnutých MDVRR SR vlastný pohľad na analýzu hodnoty za peniaze projektu D4/R7. Analýza MF SR je konzervatívnejšia pri porovnaní nákladov na výstavbu štátom, v základnom scenári
abstrahuje od neskoršieho začatia výstavby, a v realistickom scenári predpokladá posun výstavby len na základe technických a procesných obmedzení. V analytickom scenári, ktorý porovnáva začiatok výstavby prostredníctvom PPP aj PSC v rovnakom roku 2016, je čistá súčasná hodnota (NPV) výstavby obchvatu realizovaného priamo štátom (PSC) v porovnaní s PPP vyššia o 62 mil. eur. V scenári, ktorý predpokladá procesne a technicky realizovateľnú možnosť výstavby štátom až v roku 2018, však vychádza o 113 mil. eur výhodnejšie výstavba a prevádzka projektu D4/R7 prostredníctvom PPP. Oba varianty sú výhodnejšie než nulový scenár („nerobiť nič“). Aktualizovaná aj pôvodná štúdia vyhodnocujú možnosti výstavby a finacovania D4/R7, a nie iné riešenia dopravnej situácie v Bratislave.

Vplyv financovania obchvatu na verejné financie formou PSC predstavuje v období rokov 2015 až 2050 celkovo 1,126 mld. eur. (1,44 % HDP), za predpokladu diskontnej miery podľa dlhodobej projekcie AWG. V prípade výstavby a financovania obchvatu prostredníctvom PPP modelu dosiahne celkový vplyv na verejné financie v rokoch 2015 až 2050 sumu 1,051 mld. eur. (1,50 % HDP). V prípade výstavby cez PPP nebude projekt klasifikovaný Eurostatom ako aktívum vládneho sektora, čo je podľa uznesenia vlády podmienkou účinnosti koncesnej zmluvy. Celé naše stanovisko nájdete na tejto linke:

http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=10621

Pre maximálnu transparentnosť našich prepočtov sme zverejnili aj kalkulačku, ktorá umožňuje zadať rôzne hodnoty vstupných parametrov a získať približný výpočet hodnoty za peniaze variantu PPP v porovnaní s PSC podľa vašich predstáv:

http://www.finance.gov.sk/Components/CategoryDocuments/s_LoadDocument.aspx?categoryId=10621&documentId=14261

Radi zodpovieme na vaše otázky, či už e-mailom, alebo na konferencii k bratislavskému obchvatu, ktorý organizuje ministerstvo dopravy zajtra dopoludnia v hoteli Falkensteiner.

Martin Filko
Hlavný ekonóm a riaditeľ
Inštitút finančnej politiky

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

dn

K téme

Otvorený list Slovenskej komory audítorov o neuváženom zbavovaní sa kontroly štátu nad verejnými financiami Stanovisko RTVS k vyjadreniam predsedu Výboru NR SR pre kultúru a média Kristiána Čekovského v súvislosti s výsledkami kontroly NKÚ

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.