Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
5. júna 2014 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MF SR: Slovensko vyhralo ďalšiu medzinárodnú investičnú arbitráž

BRATISLAVA 5. júna –

Arbitráž s rakúskou spoločnosťou EURAM BANK sa včera definitívne skončila víťazstvom Slovenska. Arbitrážny tribunál zamietol žalobu, ktorú v spore o zákaz zisku podal akcionár bývalej zdravotnej poisťovne Apollo, rakúska spoločnosť EURAM BANK. V spore išlo o náhradu škody vo výške viac ako 131 miliónov eur. Slovensko tak vyhralo ďalšiu arbitráž s akcionármi zdravotných poisťovní a na základe rozhodnutia tribunálu nemusí platiť rakúskej strane desiatky miliónov eur.
EURAM BANK začala arbitrážne konanie v novembri 2009. Spoločnosť pred tribunálom namietala legislatívne zmeny upravujúce verejné zdravotné poistenie v Slovenskej republike prijaté v rokoch 2006 až 2007. Podľa EURAM BANK tieto zmeny, ktorými sa zakázal zisk zdravotných poisťovní, mali za následok porušenie bilaterálnej investičnej dohody medzi Rakúskom a Slovenskom a spôsobili jej škodu vyše 131 mil. eur.
V roku 2010 EURAM BANK podala žalobu pre porušenie bilaterálnej investičnej aj na Bratislavskom okresnom súde na základe tých istých skutočností ako v arbitráži.
Arbitrážny tribunál čiastočne zamietol žalobu EURAM BANK z jurisdikčných dôvodov už v predchádzajúcom rozhodnutí z 22. októbra 2012. Slovenská republika v rámci ďalšej jurisdikčnej fázy arbitráže dokázala, že iniciovanie konania pred Bratislavským okresným súdom EURAM BANK a jej následné konanie malo za následok vzdanie sa jej práva domáhať sa prostredníctvom arbitráže svojich údajne porušených práv vyplývajúcich z bilaterálnej investičnej dohody. Tribunál v tejto súvislosti dospel k záveru, že EURAM BANK sa vzdala svojho práva viesť arbitráž a že tribunál tým pádom nemá právomoc rozhodovať o tejto veci. O náhrade trov arbitráže rozhodne tribunál v samostatnom rozhodnutí.

Tlačový odbor
Ministerstvo financií SR

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

me;qq

K téme

Otvorený list Slovenskej komory audítorov o neuváženom zbavovaní sa kontroly štátu nad verejnými financiami Vedenie českého ASBIS-u preberá Andrej Buchamer

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.