Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
2. februára 2015 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MF SR: Schodok ŠR bol v januári medziročne o polovicu nižší

BRATISLAVA 2. februára –

Príjmy štátneho rozpočtu boli ku koncu januára 2015 vyššie o takmer 52 mil. eur. Výdavky štátneho rozpočtu boli pri medziročnom porovnaní nižšie, a to o 10,4 mil. eur. Štátny rozpočet dosiahol schodok vo výške 60,5 mil. eur, čo oproti rovnakému obdobiu minulého roka znamenalo zníženie schodku štátneho rozpočtu o 62,4 mil. eur, teda o 50,8%.

Pozitívny vývoj bol zaznamenaný v rámci príjmov z rozpočtu EÚ, kde došlo k medziročnému nárastu o 147,4 mil. eur

Príjmy štátneho rozpočtu z dividend zatiaľ neboli realizované a ich príjem je možný predpokladať až v druhej polovici roka.

Pozitívny vývoj bol zaznamenaný u dane z používania tovarov a z povolení na výkon činnosti vo výške 29,3 mil. eur a u spotrebných daní vo výške 5,9 mil. eur. Ostatné dane zaznamenali medziročný pokles. Aj v rámci ostatných príjmov štátneho rozpočtu došlo k medziročnému poklesu o 23,5 mil. eur.

Výdavky na obsluhu štátneho dlhu zaznamenali medziročný nárast o 97 mil. eur, čo súvisí s výplatou diskontu zo štátnych dlhopisov vo výške 75,9 mil. eur, keďže v roku 2014 nebol platený. V kategóriách výdavkov štátneho rozpočtu súvisiacich s čerpaním prostriedkov z rozpočtu EÚ došlo k medziročnému poklesu o 22,8 mil. eur, s čím súvisí aj úspora zdrojov spolufinancovania vo výške 4,1 mil. eur. Platba do rozpočtu EÚ zaznamenala medziročný pokles o 11,9 mil. eur. Transfer Sociálnej poisťovni sa medziročne znížil o 11,1 mil. eur. Čerpanie ďalších výdavkov štátneho rozpočtu medziročne pokleslo o 57,5 mil. eur.

Viac informácií: http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=38&id=766

Tlačový odbor
Ministerstvo financií

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

jb;dn

K téme

Otvorený list Slovenskej komory audítorov o neuváženom zbavovaní sa kontroly štátu nad verejnými financiami MF SR: Štátny rozpočet v novembri so schodkom 981,4 mil. eur

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.