Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
13. októbra 2014 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MF SR: Schodok rozpočtu klesne pod 2 % HDP

BRATISLAVA 13. októbra –

Návrh rozpočtu verejnej správy na roky 2015 až 2017, ktorý Ministerstvo financií SR predložilo na rokovanie vlády, je zostavený so schodkom na úrovni 1,98 % HDP. V ďalších rokoch sa predpokladá znižovanie deficitu na úroveň 1,43 % HDP v roku 2016 a 0,39 % HDP v roku 2017.

Napriek tomu, že Slovensko bolo v roku 2014 vyradené z procedúry nadmerného deficitu, európske fiškálne pravidlá aj domáca legislatíva vyžadujú pokračovanie v konsolidácii verejných financií.

Predložený rozpočet s deficitom 1,98 % HDP je ambicióznejší, ako stanovujú európske fiškálne pravidlá, keďže zodpovedá štrukturálnej konsolidácii o 1,2 % HDP. To poskytuje priestor pre vytvorenie rezervy, ktorou môžu byť kryté náklady na odvodovú reformu.

V roku 2015 sa rozpočtujú celkové výdavky štátneho rozpočtu v sume 16,6 mld. eur, čo v porovnaní s rozpočtom na tento rok predstavuje pokles o vyše 756 mil. eur. Celkové príjmy štátneho rozpočtu by mali dosiahnuť 14,2 mld. eur.

Verejný dlh má ostať pod hranicou 55 % HDP. V nasledujúcom roku by mal verejný dlh dosiahnuť úroveň 54,4 % HDP a od budúceho roka má klesať až k úrovni 51 % HDP v roku 2017. Štátny dlh bez vplyvu medzinárodných záväzkov sa udržuje pod úrovňou 50 % HDP.

Pri osobných výdavkoch rozpočet s valorizáciou platov zamestnancov v rokoch 2015 až 2017 neuvažuje. Vzhľadom na ústavný zákon o rozpočtovej zodpovednosti zostávajú platy členov SR rozpočtované na úrovni roka 2014.

Návrh rozpočtu verejnej správy na rok 2015 predpokladá, že verejný sektor bude zamestnávať zhruba 360 tis. osôb. Medziročné zvýšenie počtu zamestnancov o približne 16 tis. osôb je výsledkom metodickej zmeny (prechod na metodiku ESA 2010), v rámci ktorej dochádza k zaradeniu nových organizácií medzi subjekty verejnej správy. Bez tohto vplyvu by v roku 2015 došlo k medziročnému poklesu zamestnanosti o 3 314 osôb.

Návrh rozpočtu vychádza z prognózy vývoja ekonomiky a daňových a odvodových príjmov zo septembra 2014. Zamestnanosť stúpne o 0,4 %, miera nezamestnanosti klesne v roku 2015 na približne 13 %. Pokračujúce zlepšovanie situácie na trhu práce povedie v budúcom roku k stabilizácii rastu spotreby domácností. Reálne mzdy po tohtoročnom očakávanom rekordne rýchlom zvýšení o vyše 4 % vzrastú v budúcom roku o 2,1 %.

Tlačový odbor
Ministerstvo financií SR

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

dn

K téme

Otvorený list Slovenskej komory audítorov o neuváženom zbavovaní sa kontroly štátu nad verejnými financiami MF SR: Štátny rozpočet v novembri so schodkom 981,4 mil. eur

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.