Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
31. januára 2017 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MF SR: Registrácia áut po novom už od zajtra

BRATISLAVA 31. januára –

Registrácia áut po novom už od zajtra

Od 1. februára dochádza k zmenám v platení poplatku pri registrácii vozidla na dopravnom inšpektoráte. Motoristi sa však nemusia obávať žiadnych zmien pri samotnom prihlasovaní, zmena sa dotýka iba výpočtu registračného poplatku. Po novom sa jeho výška bude odvíjať nielen od výkonu, ale aj od veku vozidla. Dobrou správou je že väčšina majiteľov nových áut bude pri ich zápise platiť menej alebo rovnako ako doteraz.

Podľa informácií ministerstva vnútra sú všetky systémy pripravené a otestované. Od zajtra by tak mali nabehnúť v eKolkovom systéme, agendovom systéme MV SR, na kioskoch, mobilnej aplikácii a module správy poplatkov nové sadzby registračného poplatku.

Majitelia vozidiel sa však nemusia obávať, lebo pre takmer 70% z nich nedôjde k žiadnej zmene a 16% sa môže tešiť dokonca na nižšie poplatky. Pre najnižšiu výkonnostnú kategóriu do 80 kW bez ohľadu na to, či ide o nové, jazdené, alebo dovezené vozidlo zostáva poplatok rovnaký, a to 33 eur. Rovnakú sumu budú platiť majitelia starších vozidiel s nízkou zostatkovou hodnotou vyjadrenou vzorcom, ktorý je uvedený v zákone. Jediný, komu sa poplatok môže zvýšiť sú majitelia luxusných a výkonných vozidiel. Pri predaji v poradí druhému a ďalšiemu majiteľovi sa poplatok tiež vo väčšine prípadov zvýši. Celkovo však túto zmenu pocíti iba 16% majiteľov áut.

Do návrhu zákona sa dostal aj ekologický aspekt. Pre vozidlá s alternatívnym pohonom (hybridný pohon, CNG, LNG a vodík) sa poplatok vypočítaný podľa vzorca zníži o polovicu. Elektromobily platia už aj v súčasnosti najnižšiu sumu poplatku, teda 33 eur.

Zavedenie registračného poplatku v roku 2012 nemalo žiadny vplyv na zníženie počtu registrácií vozidiel v nasledujúcich rokoch. Naopak, počet zaregistrovaných automobilov na Slovensku v roku 2015 dosiahol historické maximum, kedy bolo podľa štatistík zaregistrovaných viac ako 108 tisíc nových vozidiel všetkých kategórií. Rovnako sa v rokoch 2013 a 2014 zvýšil aj počet jednotlivo dovezených vozidiel na Slovensko.

V prílohe nájdete tabuľky s jednotlivými sadzbami registračného poplatku vrátane zníženia poplatku v závislosti od uplatňovanej zľavy. Príloha uvádza aj príklad správneho určenia veku vozidla, ku ktorému sa viaže koeficient zostatkovej hodnoty vozidla.

Tlačový odbor
Ministerstvo financií SR

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

jb;me

K téme

Otvorený list Slovenskej komory audítorov o neuváženom zbavovaní sa kontroly štátu nad verejnými financiami KOOPERATIVA Poisťovňa podporuje ekologickú dopravu

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.