Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
29. apríla 2016 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MF SR: Prvý Fond technickej asistencie SR a MIB

BRATISLAVA 29. apríla –

Slovenská republika a Medzinárodná investičná banka (MIB) sa dohodli na vytvorení Fondu technickej asistencie (Fond), ktorý bude manažovať MIB.

Cieľom Fondu je dosiahnuť synergický efekt technickej pomoci MF SR poskytovanej rozvojovým krajinám na podporu reformného procesu a transferu know-how a zapojenia slovenského súkromného sektoru do rozvojovej spolupráce. Zvýši sa tak účasť Slovenskej republiky v oficiálnej rozvojovej pomoci, ktorá sa ale v tomto prípade bude poskytovať viazanou formou, t.j. na technickú asistenciu implementovanú výlučne slovenskými subjektmi.

Fond bude určený na technickú asistenciu členským krajinám MIB: Kube, Mongolsku a Vietnamu. MIB je medzinárodná finančná inštitúcia s unikátnym členstvom krajín, ktoré sú z regiónu Ázie, Európy ako aj Karibiku a majú historické vzťahy. Osobitný význam má členstvo Kuby v MIB ako jedinej rozvojovej banke, čo predstavuje pre SR významnú konkurenčnú výhodu a príležitosť oproti tradičným donorom. Fond prispeje k zvýšeniu reputácie a viditeľnosti MIB ako aj SR v oblasti rozvojovej pomoci.

MIB sa bude podieľať na spolufinancovaní projektov Fondu sumou do výšky 25% alokácie Fondu. Ide o významný leverage efekt príspevku MF SR a znamená, že MIB bude spolufinancovať slovenské subjekty, poskytujúce konzultačné služby v cieľových krajinách, formou nenávratných grantov.

Minister financií SR Peter Kažimír uviedol: „Od roku 2012 patríme medzi hlavných aktérov podpory proaktívnej transformácie MIB na modernú rozvojovú inštitúciu a naším želaním je prispieť k rozšíreniu a efektívnosti rozvojových aktivít MIB. Preto sme podpísali dohodu o zriadení fondu technickej asistencie a vytvorili tak vôbec prvú schému banky, ktorú financujeme ako donor. Z nášho pohľadu ide zároveň o výbornú príležitosť pre slovenské spoločnosti, aby sa priblížili k veľmi zaujímavým trhom a ponúkli kvalitnú expertízu.“

Nikolaj Kosov, predseda predstavenstva MIB vyhlásil: “Vítame fond technickej asistencie ako nový nástroj, ktorý nám pomôže poskytnúť rozvojové riešenia tam, kde sú najpotrebnejšie. Z dlhodobého hľadiska to bude mať významný pozitívny dopad na naše operácie a našu schopnosť reagovať na potreby prijímateľských krajín. Zároveň tak pomôžeme slovenským spoločnostiam v ich expanzii. Rád by som vyzval ďalšie krajiny, predovšetkým tie, ktoré chcú podporiť zapojenie svojich konzultantov do sveta rozvojového kapitálu, aby sa pridali podľa vzoru Slovenska.

Fond bude v MIB pilotným projektom tohto druhu. Príspevok MF SR do Fondu bude vykázaný ako oficiálna rozvojová pomoc. MF SR poskytne do Fondu príspevok vo výške 1 000 000 EUR. Vytvorenie Fondu vychádza zo skúseností s úspešnou implementáciou podobného fondu s Európskou bankou pre obnovu a rozvoj.

Tlačový odbor
Ministerstvo financií SR

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

qq;dn

K téme

Otvorený list Slovenskej komory audítorov o neuváženom zbavovaní sa kontroly štátu nad verejnými financiami ZSSK prevezie retro autá v rámci rely 500km Slovenských. Užite si legendárne preteky zblízka ako spolujazdec v historickom aute

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.