Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
16. októbra 2013 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MF SR: Prvý analytický sumár rozpočtu

BRATISLAVA 16. októbra (SITA) –

Vláda dnes zobrala na vedomie návrh rozpočtového plánu na budúci rok. Ide o prehľadný, zrozumiteľný, analytický sumár rozpočtu verejnej správy, ktorý sme prvýkrát pripravili na základe nových európskych fiškálnych pravidiel (tzv. Two-Pack). Podaril sa nám ďalší krok smerom k väčšej prehľadnosti a zrozumiteľnosti rozpočtovej a hospodárskej politiky Slovenska voči Bruselu aj slovenskej verejnosti.

Krátkodobým fiškálnym cieľom Slovenska je znížiť deficit verejnej správy v roku 2013 udržateľným spôsobom pod hranicu 3 % HDP. Na základe aktuálnych informácií o pozitívach a rizikách rozpočtového vývoja v roku 2013 deficit rozpočtu verejnej správy dosiahne úroveň 2,98 % HDP, čo je spojené s konsolidačným úsilím vo výške 1,3 % HDP. Takýto výsledok spĺňa najdôležitejšiu z podmienok na úspešné vystúpenie z procedúry nadmerného deficitu.

Cielené schodky rozpočtu verejnej správy sú v roku 2014 na úrovni 2,83 % HDP, v roku 2015 na úrovni 2,57 % HDP a v roku 2016 na úrovni 1,50 % HDP. Dosiahnutie týchto cieľov zastaví nárast podielu verejného dlhu na HDP a umožní od roku 2015 jeho postupné znižovanie.

Veľkosť opatrení potrebných na splnenie cieľa v roku 2014 dosahuje v porovnaní so scenárom nezmenených politík 1,8 % HDP. Medzi najdôležitejšie príjmové opatrenia celkovo vo výške 1,5 % HDP patria vyššie dividendy zo štátnych podnikov, mimoriadne príjmy Telekomunikačného úradu a kapitálové príjmy vyplývajúce z reformy štátnej správy ESO. Nižšie príjmy dosiahne verejná správa zo zníženej sadzby dane z právnických osôb. Na výdavkovej strane sú v celkovej výške 0,3 % HDP najdôležitejšie úspory v rámci reformy ESO.

Deficit bude v roku 2014 ďalej klesať. Dôjde však k miernej štrukturálnej expanzii vo výške 0,2 % HDP. V dôsledku toho Slovensko žiada o uplatnenie tzv. investičnej výnimky v roku 2014, ktorá umožní v princípe splniť pravidlá preventívnej časti Paktu stability a rastu. Táto úľava bude v období zlepšenia ekonomickej situácie kompenzovaná rýchlejšou štrukturálnou reštrikciou.

Investičná výnimka umožňuje členským štátom dočasne sa odchýliť od konsolidačného úsilia požadovaného preventívnou časťou Paktu stability a rastu. Aktivácia investičnej výnimky sa v prvom roku prejaví úpravou konsolidačného úsilia o sumu výdavkov na spolufinancovanie EÚ fondov upravenú o výdavky na spoločnú poľnohospodársku politiku a politiku rybného hospodárstva. Teda: deficit krajiny musí byť naďalej pod 3% HDP, no v ďalších rokoch sa ku požadovanej zmene štrukturálneho deficitu (0,5 % HDP ročne) môže krajina dostať aj prostredníctvom spolufinancovania investícií z eurofondov.

Na aktivovanie výnimky je potrebné spĺňať tieto kritériá:

– negatívny rast HDP alebo rast hlboko pod úrovňou potenciálneho rastu,
– úroveň deficitu je pod 3 % HDP a dlh pod úrovňou 60 % HDP (alebo v prípade krajín s dlhom nad 60 % HDP pri dostatočne rýchlo klesajúcom dlhu),

Splnenie podmienok pre uplatnenie investičnej výnimky na rok 2014 bude EK hodnotiť na základe svojej jesennej prognózy. V prípade krajín, ktoré požiadajú o jej uplatnenie na rok 2014 a v súčasnosti sú ešte v procedúre nadmerného deficitu (ako Slovensko), bude toto hodnotenie EK podmienené ukončením procedúry nadmerného deficitu.

Podrobnosti nájdete priamo v dokumente:

http://www.rokovania.sk/Rokovanie.aspx/BodRokovaniaDetail?idMaterial=22974

Martin Filko
Hlavný ekonóm a riaditeľ
Inštitút finančnej politiky

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

dn

K téme

Otvorený list Slovenskej komory audítorov o neuváženom zbavovaní sa kontroly štátu nad verejnými financiami Saxo Bank opäť šokuje svojimi predpoveďami. Hovorí o konci cesty

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.