Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
3. marca 2014 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MF SR: Príjmy sú za dva mesiace medziročne vyššie o 129 mil. eur

BRATISLAVA 3. marca –

Komentár k priebežnému plneniu rozpočtu za február 2014.

Oproti rovnakému obdobiu minulého roka boli príjmy štátneho rozpočtu vyššie o viac ako 10 percent, v absolútnom vyjadrení o 163,1 mil. eur. Výdavky štátneho rozpočtu boli pri medziročnom porovnaní taktiež vyššie, a to o 326,8 mil. eur.

Medziročný nárast daňových príjmov predstavoval 129,4 mil. eur. Pozitívny vývoj bol zaznamenaný u dane z pridanej hodnoty, keď príjem z tejto dane bol vyšší o 130,4 mil. eur, výnos u spotrebných daní sa zvýšil o 6,3 mil. eur a u dane z príjmov fyzických osôb o 11,2 mil. eur. Nižšie príjmy boli na hotovostnej báze u dane z príjmov právnických osôb (11,0 mil. eur) a dane z príjmov vyberanej zrážkou (7,4 mil. eur). Nižšie boli aj príjmy z rozpočtu EÚ, kde došlo k medziročnému poklesu o 125,8 mil. eur. Príjmy štátneho rozpočtu z dividend zaznamenali oproti predchádzajúcemu roku nárast o 39 mil. eur. V rámci ostatných príjmov štátneho rozpočtu došlo k medziročnému nárastu o 120,5 mil. eur.
Výdavky na obsluhu štátneho dlhu zaznamenali medziročný nárast o 180,9 mil. eur. Ide o splátky úrokov zo štátnych dlhopisov vydaných v minulých rokoch. V kategóriách výdavkov štátneho rozpočtu súvisiacich s čerpaním prostriedkov z rozpočtu EÚ došlo k medziročnému poklesu o 3,8 mil. eur, pričom zároveň poklesla aj potreba zdrojov spolufinancovania o 2,5 mil. eur. Platba do rozpočtu EÚ zaznamenala medziročný pokles o 7,6 mil. eur, a to hlavne z dôvodu úhrady záväzku za rok 2012 vo výške 19,6 mil. eur v januári roku 2013. Transfer Sociálnej poisťovni sa medziročne zvýšil o 52,9 mil. eur, čo je v súlade s návrhom rozpočtu na rok 2014.

Tlačový odbor
Ministerstvo financií Slovenskej republiky

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

jb;dn

K téme

Otvorený list Slovenskej komory audítorov o neuváženom zbavovaní sa kontroly štátu nad verejnými financiami Realitné fondy zaznamenali medziročný nárast 11,5 %. Pozitívne vyhliadky bude umocňovať trend klesajúcich úrokových sadzieb

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.