Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. júla 2014 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MF SR: Príjmy štátu boli vyššie o 267 miliónov eur

BRATISLAVA 1. júla –

Príjmy štátneho rozpočtu boli ku koncu júna v porovnaní s minulým rokom vyššie o 267,2 mil. eur. Štátny rozpočet dosiahol za pol roka schodok vo výške 1, 97 mld. eur.
Oproti rovnakému obdobiu minulého roka boli ku koncu júna vyššie aj výdavky štátneho rozpočtu, a to o 572,2 mil. eur. Podiel plnenia výdavkov štátneho rozpočtu je však len na úrovni 42,1 %, čo je o 3,4 p. b. nižšie plnenie ako v minulom roku.
Medziročný nárast daňových príjmov predstavoval 136,6 mil. eur. Pozitívny vývoj bol zaznamenaný takmer pri všetkých druhoch daní, a to najmä u dane z pridanej hodnoty (+51,5 mil. eur), u dane z príjmov fyzických osôb (+39,8 mil. eur), u dane z príjmov právnických osôb (+31,4 mil. eur), u spotrebných daní (+9,7 mil. eur), u dane z príjmov vyberanej zrážkou (+2,5 mil. eur) a u dane z medzinárodného obchodu a transakcií (+1,9 mil. eur). Príjmy štátneho rozpočtu z dividend zaznamenali oproti predchádzajúcemu roku nárast o 69,1 mil. eur. Negatívny vývoj bol zaznamenaný v rámci príjmov z rozpočtu EÚ, kde došlo k medziročnému poklesu o 295,2 mil. eur.
V rámci ostatných príjmov štátneho rozpočtu došlo k medziročnému nárastu o 356,7 mil. eur. Ide najmä o príjmy Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb, ktoré získal od mobilných operátorov za vydanie individuálnych povolení na používanie frekvencií z frekvenčných pásiem, a to vo výške 163,9 mil. eur. Ďalším významným príjmom v objeme 93 mil. eur je príjem spojený s ukončením procesu predaja ropy a ropných produktov. V rovnakej výške boli ovplyvnené aj ďalšie výdavky štátneho rozpočtu, teda uvedená operácia nemala dopad na schodok štátneho rozpočtu. K nárastu došlo tiež v rámci iných nedaňových príjmov, a to o 79,6 mil. eur.
Výdavky na obsluhu štátneho dlhu zaznamenali medziročný nárast o 202,4 mil. eur, keďže vo štvrtom mesiaci sa uskutočnila výplata kupónov štátnych dlhopisov vo výške 185 mil. eur. V kategóriách výdavkov štátneho rozpočtu súvisiacich s čerpaním prostriedkov z rozpočtu EÚ došlo k medziročnému nárastu o 23,6 mil. eur, pričom sa zároveň zvýšila aj potreba zdrojov spolufinancovania o 3,3 mil. eur. Platba do rozpočtu EÚ zaznamenala medziročný nárast o 0,3 mil. eur. Transfer Sociálnej poisťovni sa medziročne zvýšil o 158,7 mil. eur, čo je v súlade s návrhom rozpočtu na rok 2014. Čerpanie ďalších výdavkov štátneho rozpočtu medziročne vzrástlo o 183,9 mil. eur, pričom tu je obsiahnuté medziročné zvýšenie výdavkov o 93 mil. eur súvisiace s ukončením procesu predaja ropy a ropných produktov.

http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=38&id=707

Tlačový odbor
Ministerstvo financií Slovenskej republiky

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

jb;dn

K téme

Otvorený list Slovenskej komory audítorov o neuváženom zbavovaní sa kontroly štátu nad verejnými financiami Realitné fondy zaznamenali medziročný nárast 11,5 %. Pozitívne vyhliadky bude umocňovať trend klesajúcich úrokových sadzieb

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.