Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
4. novembra 2014 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MF SR: Príjmy štátneho rozpočtu boli vyššie o takmer 500 mil. eur

BRATISLAVA 4. novembra –

Príjmy štátneho rozpočtu boli ku koncu októbra 2014 v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka vyššie o 493,9 mil. eur. Vyššie boli aj výdavky štátneho rozpočtu, a to o 646,2 mil. eur. Podiel plnenia výdavkov štátneho rozpočtu bol len na úrovni 68,1, čo je o 7,5 p.b. nižšie plnenie ako v minulom roku. Štátny rozpočet dosiahol schodok vo výške 2,1 mld. eur.

Pozitívny vývoj bol zaznamenaný u väčšiny daní, a to najmä u dane z pridanej hodnoty (+72,0 mil. eur), u dane z príjmov fyzických osôb (+24,3 mil. eur), u spotrebných daní (+14,6 mil. eur) a u dane z medzinárodného obchodu a transakcií (+3,6 mil. eur). Príjmy štátneho rozpočtu z dividend zaznamenali oproti predchádzajúcemu roku nárast o 717,7 mil. eur.

Negatívny vývoj bol zaznamenaný v rámci príjmov z rozpočtu EÚ, kde došlo k medziročnému poklesu o 510,1 mil. eur. Nižšie príjmy sú dôsledkom dočasne pozastavených platieb v rámci niektorých operačných programov.

V rámci ostatných príjmov štátneho rozpočtu došlo k medziročnému nárastu o 305,6 mil. eur. Ide najmä o príjmy Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb, ktoré získal od mobilných operátorov za vydanie individuálnych povolení na používanie frekvencií, a to vo výške 163,9 mil. eur.

V rovnakej výške boli ovplyvnené aj ďalšie výdavky štátneho rozpočtu, teda uvedená operácia nemala dopad na schodok štátneho rozpočtu. V rámci iných nedaňových príjmov došlo tiež k nárastu, a to o 40,8 mil. eur.

Výdavky na obsluhu štátneho dlhu zaznamenali medziročný nárast o 110,5 mil. eur. V kategóriách výdavkov štátneho rozpočtu súvisiacich s čerpaním prostriedkov z rozpočtu EÚ došlo k medziročnému nárastu o 11,8 mil. eur, pričom sa zvýšila potreba zdrojov spolufinancovania o 8,6 mil. eur. Platba do rozpočtu EÚ zaznamenala medziročný pokles o 66,7 mil. eur. Transfer Sociálnej poisťovni sa medziročne zvýšil o 264,4 mil. eur, čo je v súlade s návrhom rozpočtu na rok 2014. Čerpanie ďalších výdavkov štátneho rozpočtu medziročne vzrástlo o 317,6 mil. eur, pričom tu je obsiahnuté medziročné zvýšenie výdavkov o 93 mil. eur súvisiace s ukončením procesu predaja ropy a ropných produktov.

http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=38&id=751

Tlačový odbor
Ministerstvo financií SR

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

jb;qq

K téme

Otvorený list Slovenskej komory audítorov o neuváženom zbavovaní sa kontroly štátu nad verejnými financiami Podľa čoho si Slováci najčastejšie vyberajú knihy?

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.