Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
5. septembra 2017 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MF SR: Poslanci rokujú o daňových zákonoch

BRATISLAVA 5. septembra –

Národná rada SR začala svoju prvú schôdzu po letných prázdninách rokovaním o zákonoch z dielne rezortu financií. Poslanci tak v prvom čítaní prerokujú 10 zákonov, predovšetkým z oblasti daní a finančného trhu a v druhom čítaní sa budú venovať zákonu o cenných papieroch a investičných službách.

Na úvod predkladá minister financií na rokovanie colný zákon, zákon o účtovníctve a do tretice zákon o používaní elektronickej registračnej pokladnice. Debatu rozpútal zákon o účtovníctve, ktorý zavádzapredĺženie doby archivácie účtovných dokladov zo súčasných 5 na 10 rokov. Zároveň zákon o účtovníctve umožňuje archiváciu dokumentov v elektronickej podobe.

Dôležité zmeny prináša zákon o správe daní, ktorý zásadným spôsobom reformuje a uvoľňuje daňové tajomstvo. Od budúceho roka tak budú informácie, ktoré doteraz podliehali daňovému tajomstvu prístupné širšiemu okruhu ľudí. Zároveň bude Finančné riaditeľstvo zverejňovať informácie o výškach uplatnených nadmerných odpočtov jednotlivých daňovníkov a od budúceho roka začne tiež interne známkovať firmy podľa toho, ako si plnia svoje daňové povinnosti.

Na základe programového vyhlásenia vlády pripravilo MF SR zvýšenie podpory a zlepšenie podmienok v oblasti kúpeľníctva. Pracujúci si budú môcť v prípade ak absolvujú počas roka kúpeľný pobyt uplatniť odpočítateľnú položku od základu dane vo výške 50 eur. Ide o prvé z radu opatrení, ktoré by malo napomôcť rozvoju tohto odvetvia na Slovensku. Tento bonus by mohlo využiť okolo 200 tisíc ľudí.

Rovnako dochádza aj k zvýšeniu podpory vedy a výskumu a to zvýšením odpočtu nákladov zo súčasných 25 % na 100 % a možnosť zvýšenia tejto základnej sumy odpočtu o ďalších 100 %. Okrem toho sa zavádza tzv. patent–box, ktorým by sa mala stimulovať produkcia s vyššou pridanou hodnotu a zamestnávanie vysoko-kvalifikovaných pracovníkov.

V rámci boja proti daňovým únikom pripravilo MF SR aj zmeny v spotrebnej dani z minerálnych olejov. Reaguje tak na poznatky FR SR, o podvodoch na spotrebných daniach, najmä pri pohonných látkach. Zákon sprísňuje podmienky pre obchodníkov s minerálnymi olejmi a zavádza možnosť pozastavenia činnosti, ak vznikne podozrenie, že subjekt porušuje daňové a colné predpisy.

Tlačový odbor

Ministerstvo financií SR

K téme

Otvorený list Slovenskej komory audítorov o neuváženom zbavovaní sa kontroly štátu nad verejnými financiami V Historickej radnici v Košiciach udelili Ceny mesta a primátora

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.