Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
21. januára 2016 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MF SR: Poľsko sa zaujíma o úspechy SR v boji proti daňovým únikom

BRATISLAVA 21. januára –

O úspešnom boji proti daňovým únikom sa hovorí aj za hranicami Slovenska. O opatreniach, ktoré Slovenská republika prijala, ako aj o ich výsledkoch rokovali dnes na pôde ministerstva financií v Bratislave štátni tajomníci Slovenskej a Poľskej republiky.

Hlavnou témou stretnutia štátneho tajomníka Radka Kuruca s jeho poľským kolegom Konradom Raczkowskim boli prijaté opatrenia v boji proti daňovým únikom. Akčný plán boja proti daňovým únikom bol schválený v máji 2012 a obsahoval 50 opatrení, ktoré boli v rokoch 2012 – 2015 postupne zavedené do praxe.

„Predstavili sme poľskej strane všetky opatrenia, ktoré sú už v praxi a ktoré do štátneho rozpočtu od roku 2012 priniesli navyše vďaka vyššej úspešnosti výberu dane z pridanej hodnoty a dane z príjmov právnických osôb, viac ako 2 mld. eur,“ uviedol štátny tajomník Radko Kuruc. Zároveň dodal, že je rád, že „naše úsilie a výsledky sú dnes inšpiráciou a predmetom záujmu aj takej krajiny ako je Poľsko, ktoré má záujem o zavedenie našich opatrení.“

Najväčší záujem zo strany poľskej delegácie bol o kontrolný výkaz DPH a výsledky jeho aplikácie do praxe. Otázky smerovali predovšetkým na skúsenosti finančnej správy. Po zavedení KV DPH boli totiž identifikované zmeny v správaní platiteľov dane vo forme rapídneho prechodu z nadmerných odpočtov do optimalizácie daňovej povinnosti, nárast počtu subjektov v schémach a podobne. Zástupcovia poľskej delegácie sa ďalej zaujímali o povinnosť používať bezhotovostné platby pri transakciách nad určitý limit (15 000 eur/fyzické osoby a 5 000 eur/pri podnikaní) a ich otázky sa týkali aj činnosti a výsledkov „Daňovej kobry“, ktorá vznikla v júli 2012.

Tlačový odbor
Ministerstvo financií SR

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

jb;qq

K téme

Otvorený list Slovenskej komory audítorov o neuváženom zbavovaní sa kontroly štátu nad verejnými financiami GEFCO vypravilo prvý uhlíkovo neutrálny ucelený vlak po Hodvábnej ceste

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.