Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
12. júla 2016 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MF SR: Plní úlohy z programového vyhlásenia vlády

BRATISLAVA 12. júla –

Ministerstvo financií plní úlohy z programového vyhlásenia vlády

Ministerstvo financií SR (MF SR) predložilo do medzirezortného pripomienkového konania sériu daňových zákonov. Väčšina z noviel vychádza zo záväzkov vlády stanovených v Programovom vyhlásení vlády (PVV). V rámci novely zákona o dani z príjmov navrhuje MF SR zníženie sadzby dane z príjmov právnických osôb na 21 %. Rovnako aj pri spotrebnej dani z tabaku, či novele daňového poriadku dochádza k naplneniu záväzku z vládneho programu.

Okrem zníženia sadzby dane pre právnické osoby prináša novela zákona aj zdanenie dividend, pričom platenie zdravotných odvodov z nich bude zrušené. MF SR navrhuje, aby dividendy plynúce fyzickým osobám bez ohľadu na to, z akého zdroja sú, podliehali dani vo výške 15 %.

Podiely na zisku vyplatené právnickej osobe z nezmluvného štátu alebo daňovníkovi – tuzemskej právnickej osobe z nezmluvných štátov sa zdaní daňou vo výške 35 %. Ide o opatrenie zamerané na boj proti daňovým únikom a schránkovým spoločnostiam. Medzi nezmluvné štáty patria krajiny, s ktorými Slovenská republika nemá uzatvorenú zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia alebo tieto krajiny nie sú signatármi multilaterálnej dohody upravujúcej medzinárodnú výmenu informácií na daňové účely.

Aj opatrenia v novele daňového poriadku sú súčasťou pokračovania akčného plánu boja proti daňovým únikom. Dochádza k úprave inštitútu predbežného opatrenia, vytýkacieho konania, dochádza aj k zmene ustanovenia o námietke zaujatosti a zjednodušujú sa podmienky na povolenie odkladu a splátok. Zavádza sa inštitút skráteného vyrubovacieho konania (vyrubovací rozkaz), ako nový pružnejší spôsob vyrubenia dane.

Cieľom návrhu zákona o správnych poplatkoch je úprava systému sadzieb poplatkov pri evidencii vozidiel v SR zavedením spravodlivejších kritérií pre výpočet poplatku. V súčasnosti sa sadzba poplatku pri evidencii vozidla odvíja iba od výkonu motora v kW, čo je nedostatočný ukazovateľ pre posúdenie predmetu poplatku, teda hodnoty vozidla v čase jeho evidencie. Práve preto je zámerom zaviesť objektívnejšie kritériá na posúdenie hodnoty vozidla, a to nielen v závislosti od jeho výkonu, ale aj od jeho veku. Sadzby sú z hľadiska príjmov do rozpočtu nastavené v porovnaní so súčasným stavom neutrálne.

Hlavnými prioritami PVV sú okrem iného aj konsolidácia verejných financií a posilnenie aktívnej úlohy štátu v rozvoji hospodárstva. V zákone o osobitnom odvode v regulovanej oblasti sa preto navrhuje úprava sadzby odvodu a pokračovanie v uplatňovaní zákona o osobitnom odvode z podnikania v regulovaných odvetviach.

K zmenám dôjde od budúceho roka aj v zdaňovaní tabakových výrobkov. MF SR pripravilo návrh na zvýšenie spotrebnej dane z týchto výrobkov a plán na ďalšie roky so zámerom stabilizovať daňové príjmy a s dôrazom na ochranu zdravia obyvateľov.

Novelou zákona o DPH sa navrhuje vyplácanie náhrady za zadržiavanie nadmerného odpočtu počas daňovej kontroly. A súčasne sa nastavuje účinnosť pre priznávanie dane pri dovoze tovaru z tretích štátov v daňovom priznaní (tzv. samozdanenie dovozu tovaru platiteľom DPH) na obdobie, kedy bude dlh verejnej správy mimo sankčných pásiem ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti.

Tlačový odbor
Ministerstvo financií SR

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

jb;qq

K téme

Otvorený list Slovenskej komory audítorov o neuváženom zbavovaní sa kontroly štátu nad verejnými financiami 365.bank na zahraničných trhoch opäť emitovala a úspešne umiestnila ďalší balík MREL dlhopisov pre inštitucionálnych investorov

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.