Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
19. septembra 2017 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MF SR: Päť krajín alokuje zdroje na riešenie problému migrácie a tvorbu pracovných miest

BRATISLAVA 19. septembra –

Luxembursko, Poľsko, Slovensko, Slovinsko a Taliansko sú prvé členské štáty EÚ, ktoré prisľúbili príspevky v súvislosti s iniciatívou Európskej investičnej banky v oblasti hospodárskej odolnosti (ERI – Economic Resilience Initiative). Iniciatíva je investičný program na pomoc pri riešení problému migrácie v krajinách európskeho južného susedstva a západného Balkánu. V rámci iniciatívy hospodárskej odolnosti navýši banka EÚ financovanie v týchto dvoch regiónoch pre obdobie rokov 2016 – 2020 o 6 mld. EUR. Novými zdrojmi tak banka zmobilizuje dodatočných 15 mld. EUR. Zdroje novej EIB iniciatívy pre tento región tak navyšujú pôvodnú alokáciu 7,5 mld. EUR.

Príspevky umožnia banke EÚ spustiť osobitný trustový fond ERI a zvýšiť investície do súkromného sektora a kľúčovej infraštruktúry v týchto dvoch regiónoch. Týmito investíciami sa otvoria nové príležitosti pre zamestnanosť – najmä pre ženy a mladých ľudí. Pomôžu zlepšiť kvalitu každodenného života ľudí a podnikateľské prostredie nielen v komunitách, z ktorých migranti pochádzajú, ale aj v tých hostiteľských a tranzitných. Iniciatíva hospodárskej odolnosti sa tak stáva nástrojom pomoci a hľadania riešení hlavných príčin migrácie.

„Ak chceme riešiť výzvy migrácie, musíme tak urobiť na miestach kde to celé vzniká. EIB iniciatíva hospodárskej odolnosti bola vytvorená presne na tento účel. Som rád, že Slovensko je v prvej vlne krajín, ktoré prispejú do tejto iniciatívy. Smerovanie finančných zdrojov do krajín migračného pôvodu je jedným z najefektívnejších spôsobov na riešenie problému migrácie“, uviedol minister financií SR Peter Kažimír.

Najväčším prispievateľom je Poľsko s príspevkom vo výške 50 mil. EUR a Taliansko v hodnote 45 mil. EUR. Slovensko prisľúbilo 2 mil. EUR, Luxembursko 0,4 mil. EUR a Slovinsko 0,5 mil. EUR.

„Blahoželám Slovensku k tomu, že patrí do prvej skupiny krajín – skutočne úplne prvej – ktoré prisľúbili príspevok pre iniciatívu EIB v oblasti hospodárskej odolnosti. Ako banka EÚ úzko spolupracujeme a sme odkázaní na členské štáty, ako je Slovensko pri podpore spoločného úsilia EÚ riešiť problém migrácie,“ uviedol Dario Scannapieco, viceprezident EIB zodpovedný za iniciatívu hospodárskej odolnosti. „Tieto príspevky z Luxemburska, Poľska, Slovenska, Slovinska a Talianska sú míľnikom pre iniciatívu hospodárskej odolnosti EIB. Umožňujú nám okamžite zintenzívniť naše snahy ako súčasť spoločnej reakcie Únie na problémy, ktoré predstavuje nútené vysídľovanie obyvateľstva a migrácia. Investície v rámci iniciatívy hospodárskej odolnosti sú o vzbudení nádeje a príležitosti pre utečencov, migrantov a zároveň pre miestne obyvateľstvo. Iniciatíva by mala pomôcť posilňovať odolnosť týchto regiónov, napríklad pred vplyvom sýrskej utečeneckej krízy. Ľudom v týchto krajinách musíme poskytnúť perspektívu, čo sa týka pracovných miest, základných služieb a udržateľného rozvoja. Iniciatívu hospodárskej odolnosti požadovalo koncom minulého roka všetkých 28 členských štátov Európskej únie. Verím, že príklad týchto 5 krajín budú čoskoro nasledovať ďalšie,“ dodal.

Stimuláciou investícií do súkromného sektora a dôležitej infraštruktúry sa prostredníctvom iniciatívy hospodárskej odolnosti vytvoria pracovné miesta a zlepší sa poskytovanie služieb v oblasti energetiky, dopravy, vodohospodárstva, sanitácie a vzdelávania. Proces získavanie finančných prostriedkov pre iniciatívu hospodárskej odolnosti je na dobrej ceste.

Vďaka podpore darcov, ako je týchto päť krajín, môže EIB až do roku 2020 ponúknuť dodatočné zvýhodnené financovanie, väčšiu podporu súkromnému sektoru, ovplyvňovať finančnú a technickú pomoc pre dotknuté regióny. Zároveň, prebiehajú ďalšie diskusie s potenciálnymi vládnymi a mimovládnymi darcami.

Investovanie do iniciatívy hospodárskej odolnosti pokračuje. Od jej spustenia na konci roku 2016 schválila Európska investičná banka 13 projektov, ktoré predstavujú financovanie vo výške 1 mld. EUR. Viac ako polovica tejto sumy išla na rozvoj súkromného sektora. Z výhod zo samotných pôžičiek partnerských bánk čerpá viac ako 600 malých podnikov a spoločností so strednou trhovou kapitalizáciou, čo pomôže udržať viac ako 40 000 pracovných miest.

Viac informácií nájdete na: http://www.eib.org/about/global-cooperation/resilience-initiative.htm

Tlačový odbor
Ministerstvo financií SR

K téme

Otvorený list Slovenskej komory audítorov o neuváženom zbavovaní sa kontroly štátu nad verejnými financiami Dnes je Svetový deň sporenia. Slováci úspory čoraz viac vkladajú aj do ETF fondov

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.