Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
9. júla 2014 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MF SR: Opatrenia zacielené proti daňovým únikom

BRATISLAVA 9. júla –

MF SR prichádza s ďalšími opatreniami zacielenými proti daňovým únikom

Ministerstvo financií pokračuje v boji proti daňovým únikom zmenami viacerých daňových zákonov, ktoré plánuje predložiť do pripomienkového konania. Navrhované úpravy sa dotknú zákona o dani z príjmov, ktorý prinesie napríklad zmeny v odpisovaní, či zavedenie limitov napríklad pri kúpe vozidla určeného na podnikanie. Cieľom zmien je podporiť podnikateľské prostredie a zvýšiť daňovú spravodlivosť.
V rámci systematického boja proti daňovým podvodom chce ministerstvo presnejšie definovať okruh daňových a nedaňových výdavkov, ktoré sú rizikové z hľadiska ich zneužívania so zámerom ovplyvňovať základ dane.
Zaviesť by sa tiež mala zrážková daň u farmaceutických spoločností z peňažných plnení poskytovaných lekárom a jednoduchší pôsob platenia preddavkov na daň z príjmov fyzických osôb.
Štát po novom podporí firmy, ktoré sa venujú výskumu a vývoju, a to tzv. superodpočtom nákladov. V praxi by to malo fungovať tak, že podnikatelia si náklady vynaložené počas roka na výskum a vývoj budú môcť navýšiť o ďalších 25%. Okrem toho si budú môcť navýšiť o 25% aj mzdové náklady vrátane odvodov, ktoré reálne vynaložili na novoprijatých zamestnancov z radov absolventov stredných a vysokých škôl podieľajúcich sa na výskume a vývoji a s ktorými daňovník uzatvorí trvalý pracovný pomer. Posledné navýšenie vo výške 25% si firmy budú môcť uplatniť z medziročného nárastu nákladov na výskum a vývoj.
Novinky v zákone o dani z príjmov prinášajú aj zmeny v odpisovaní hmotného majetku. Rozširuje sa počet odpisových skupín a zavádza sa cenový limit pri kúpe vozidla určeného na podnikanie.
Navrhuje sa napr. rozšíriť počet odpisových skupín na šesť. Vzniknú dve nové odpisové skupiny.? Do novej, tretej odpisovej skupiny, sú podľa návrhu vyčlenené len výrobné technológie. Dĺžku ich odpisovania by sa mala znížiť z 12 na 8 rokov.
Návrh predpokladá vyčlenenie nevýrobných budov a stavieb (napr. administratívne budovy, hotely a pod.) do novej šiestej odpisovej skupiny. Dĺžka odpisovania by sa mala zvýšiť z 20 na 40 rokov.
Od budúceho roka má byť vstupná cena osobných automobilov limitovaná sumou 48 tisíc eur a v prípade využívania presne vymedzeného obstaraného majetku aj na súkromné účely si budú môcť podnikatelia do výdavkov zahrnúť najviac 80% z obstarávacej ceny.
Okrem týchto opatrení plánuje Ministerstvo financií SR po rokovaniach s rezortom práce zadefinovať adresnosť daňového bonusu a s ministerstvom zdravotníctva prerokovať zníženie zdravotných odvodov pre ľudí s nízkymi a strednými príjmami.
Všetky navrhované zmeny majú okrem konsolidácie verejných financií posilniť právnu istotu a zvýšiť daňovú spravodlivosť, znížiť odvody pre nízkopríjmových zamestnancov a podporiť podnikateľov rozvíjajúcich výskum a vývoj.

http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=38&id=714

Tlačový odbor
Ministerstvo financií Slovenskej republiky

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

jb;qq

K téme

Otvorený list Slovenskej komory audítorov o neuváženom zbavovaní sa kontroly štátu nad verejnými financiami Urgentné príjmy hlásia nárast vážnych zranení detí na trampolíne – z takýchto úrazov môžu vzniknúť trvalé následky

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.