Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
28. novembra 2014 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MF SR: OOP zvyšuje čistý príjem najmenej zarábajúcim

BRATISLAVA 28. novembra –

Národná rada SR dnes schválila zavedenie odvodovej odpočítateľnej položky (OOP) na zdravotné odvody – vlajkovej lode pripraveného sociálneho balíčka. Opatrenie pozitívne ovplyvní viac než pol milióna zamestnancov, pri odhadovaných fiškálnych nákladoch vo výške 146 mil. eur.

Reforma má ambíciu pozitívne ovplyvniť zamestnávanie a záujem o zamestnanie sa ľudí s nižšími zručnosťami a v menej rozvinutých regiónoch. Vďaka vyššej čistej mzde sa zvýši ponuka práce. Zvýšený dopyt po pracovnej sile očakávame zo znížených nákladov práce nad úrovňou minimálnej mzdy. Sekundárnym pozitívnym vplyvom budú vyššie disponibilné príjmy nízkopríjmových domácností a tým rast ich spotreby. Čistá minimálna mzda vzrastie medziročne o 32 eur za mesiac, čo v konečnom dôsledku pre ľudí zarábajúcich minimálnu mzdu znamená akýsi trinásty plat.

OOP plne kompenzuje plánované historicky rekordné zvýšenie minimálnej mzdy (medziročne takmer 8 %), t. j. náklady práce na úrovni minimálnej mzdy v roku 2015 zostanú na súčasnej úrovni a tým sa zvýši záujem o pracovnú silu nad úrovňou minimálnej mzdy a zvýši čistú mzdu nízkopríjmových zamestnancov.

S rastúcim príjmom sa OOP bude postupne znižovať smerom k vrchnému stropu mesačného príjmu vo výške 570 eur.

Tlačový odbor
Ministerstvo financií SR

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

dn

K téme

Otvorený list Slovenskej komory audítorov o neuváženom zbavovaní sa kontroly štátu nad verejnými financiami MF SR: Reakcia MF SR na hodnotenie daňového zaťaženia Konzervatívnym inštitútom

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.