Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
20. júna 2014 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MF SR: Ochrana spotrebiteľov sa zvýši

BRATISLAVA 20. júna –

Spotrebiteľov na finančnom trhu bude po novom chrániť Národná banka Slovenska, ktorá bude mať omnoho silnejšie právomoci, než aké mohla doposiaľ využívať. Vyplýva to z novely zákona o dohľade nad finančným trhom, ktorú Ministerstvo financií SR predložilo do pripomienkového konania.
Cieľom predkladaného návrhu zákona je tak zvýšenie ochrany spotrebiteľov, ktorí využívajú finančné služby poskytované bankami a nebankovými subjektmi. Opatrenia obsiahnuté v novele vychádzajú z Koncepcie ochrany spotrebiteľov na finančnom trhu, ktorú schválila vláda v januári.
Významnou zmenou tiež je, že na Národnú banku Slovenska sa presúva aj pôsobnosť nad poskytovateľmi spotrebiteľských úverov, ktorými sú banky a pobočky zahraničných bánk.
Kontrolóri národnej banky budú môcť v rámci kontrol vystupovať aj pod utajenou identitou. Ide o tzv. metódu mystery shopping, teda kontrolného nákupu finančnej služby. Preukázať sa budú môcť až po preverení postupu dohliadaného subjektu. Počas kontrol tiež kontrolóri budú mať možnosť zhotovovať napr. videá s cieľom využiť ich ako dôkazový prostriedok.
Pri porušení práv spotrebiteľov zo strany finančných inštitúcií bude môcť Národná banka Slovenska udeľovať sankcie. Podľa závažnosti sa rozsah sankcií pohybuje od drobných pokút až po odobratie licencie. Kontrolóri budú vedieť uložiť sankciu aj priamo na mieste kontroly.
Novela zákona prináša aj nové druhy sankcií, ide napr. o prirážky k ročnému príspevku. Práve tie by mali byť jedným zo zdrojov financovania rozšírenia pôsobnosti Národnej banky Slovenska. Okrem toho rezort financií navrhuje financovať novú kontrolnú činnosť z ročných príspevkov od subjektov, ktoré Národná banka Slovenska dohliada.

Tlačový odbor
Ministerstvo financií Slovenskej republiky

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

jb;dn

K téme

Otvorený list Slovenskej komory audítorov o neuváženom zbavovaní sa kontroly štátu nad verejnými financiami Bicykel si nemusíte poisťovať pre prípad krádeže – všetko máte kryté v rámci poistenia domácnosti. Dokonca aj škody, ktoré spôsobíte iným ako cyklista

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.