Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
12. decembra 2013 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MF SR: Národná rada SR schválila zákon roka

BRATISLAVA 12. decembra –

Národná rada SR dnes schválila Zákon o štátnom rozpočte na rok 2014. Príjmy štátneho rozpočtu sú v budúcom roku plánované na úrovni 14,108 mld. eur, výdavky majú dosiahnuť 17,392 mld. eur a schodok štátneho rozpočtu 3,283 mld. eur. Deficit verejných financií má klesnúť na 2,64 % HDP.
Veľkosť konsolidačných opatrení na dosiahnutie tohto cieľa v roku 2014 predstavuje 1,6 % HDP. Napriek pokračujúcej snahe konsolidovať verejné financie, rozpočet nezabúda ani na prioritné oblasti. Výdavky na priority, ktorými sú vzdelávanie, sociálna oblasť a infraštruktúra, rastú aj v pomere k HDP a aj ako podiel na celkových konsolidovaných výdavkoch.
„Rozpočet na roky 2014 až 2016 vytvára predpoklady na to, aby sme na jednej strane znížili deficit a na strane druhej podporili ekonomický rast, podporili rast zamestnanosti a zlepšili životnú úroveň ľudí na Slovensku,“ povedal podpredseda vlády a minister financií Peter Kažimír.
Z hľadiska zníženia deficitu verejných financií na 2,64 % HDP a financovania priorít je kľúčový úspešný boj proti daňovým únikom, vďaka čomu sa podarilo zlepšiť výber daní. Len pri DPH sa v tomto roku podarilo vďaka vyššej efektivite získať dodatočných 255 mil. eur. Preto bolo možné navýšiť zdroje pre oblasť zdravotníctva o 52 mil. eur, sociálnych služieb o 10 miliónov eur, pre kapitolu školstva na platy učiteľov o 30 miliónov eur a cestnú infraštruktúru o 92 miliónov eur.
Podobne ako pri príprave rozpočtu na rok 2013 aj pre budúci rok Ministerstvo financií SR počíta s rezervami. V súvislosti s prijatím opatrení zameraných na boj proti daňovým únikom v oblasti výberu DPH sa očakáva zvýšenie príjmov štátneho rozpočtu v objeme 250 mil. eur. K predmetnému príjmu sa rozpočtuje rezerva v rovnakej výške vo výdavkoch. K týmto príjmom teda nie sú priradené výdavky štátu. Zároveň bola vytvorená rezerva na platy zamestnancov verejnej a štátnej správy vo výške 68 mil. eur.

Tlačový odbor
Ministerstvo financií SR

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

me

K téme

Otvorený list Slovenskej komory audítorov o neuváženom zbavovaní sa kontroly štátu nad verejnými financiami Stierací žreb do detského sveta nepatrí

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.