Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
17. februára 2017 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MF SR: Minister financií Peter Kažimír poslal predsedovi SOPK Petrovi Mihókovi list

BRATISLAVA 17. februára –

Minister financií Peter Kažimír poslal predsedovi SOPK Petrovi Mihókovi list, v ktorom reagoval na vyjadrenia predstaviteľov SOPK o výške daňovo-odvodového zaťaženia na Slovensku.

Z listu vyberáme:

Vážený pán Mihók

Dovoľte, aby som touto cestou reagoval na Vaše vyjadrenia, ktoré zazneli na konferencii SOPK v Bratislave. Predstavitelia SOPK uviedli, že „výška daňového-odvodového zaťaženia patrí medzi najvyššie v rámci Európskej únie. To znamená, že tým pádom zvyšujeme zlú pozíciu Slovenska voči svojim konkurentom, čím znižujeme ich konkurenčnú pozíciu.“ Toto tvrdenie však nemá reálne základy a je v ostrom kontraste s realitou. Ako minister financií zásadne nesúhlasím s takýmito vyjadreniami, ktoré zavádzajú verejnosť. Chcem Vám preto uviesť reálne fakty o porovnaní výšky daňovo-odvodového zaťaženia v EÚ. Porovnanie je založené na verejne dostupných zdrojoch údajov z Eurostatu a OECD a nestoja na subjektívnom vnímaní skutočnosti, tak ako bola prezentovaná predstaviteľmi SOPK.

V rámci EÚ je podiel vybraných daní a odvodov na výkone ekonomiky v SR výrazne pod priemerom EÚ. Na základe tohto ukazovateľa má SR šieste najnižšie daňovo-odvodové zaťaženie v EÚ.Obzvlášť v porovnaní s krajinami V4 a Rakúskom má SR najnižší podiel daní a odvodDaňové a odvodové zaťaženie práce zamestnanca s priemernou mzdou merané prostredníctvom daňového klinu sa nachádza na úrovni priemeru EÚ.Daňové a odvodové zaťaženie práce nízkopríjmového zamestnanca (zarábajúceho 50% priemernej mzdy) merané prostredníctvom daňového klinu je najnižšie v rámci V4 a aj pod úrovňou priemeru EU.Efektívne zdanenie dividend na Slovensku patrí medzi najnižšie v rámci krajín EÚ. Maximálne zdanenie (32,9 %) v roku 2016 dosiahli len príjemcovia dividend do výšky maximálneho vymeriavacieho základu (MVZ, v roku 2016 zodpovedal príjmu 51 460 eur).Zavedenie zrážkovej dane vo výške 7 % od roku 2017 znížilo efektívne zdanenie dividend na najnižšiu úroveň v regióne V4 a spôsobilo zníženie zaťaženia u drvivej väčšiny príjemcov dividend v SR (98,4 %) z tuzemska. Na základe distribúcie vyplatených dividend za rok 2015 práve 98,4 % vyplatených dividend bolo v objeme nižšom než hodnota maximálneho vymeriavacieho základu.Verím, že uvedené fakty Vás presvedčili o tom, aká je realita a skutočnosť a budú viesť k tomu, aby zo strany SOPK k podobným nekorektným vyjadreniam nedochádzalo.

List bol zaslaný na adresu SOPK.

Alexandra Gogová

Riaditeľka Tlačového odboru, Ministerstvo financií SR

K téme

Otvorený list Slovenskej komory audítorov o neuváženom zbavovaní sa kontroly štátu nad verejnými financiami Nová elektrická jednotka Panter z najväčšieho tendra v histórii ZSSK odviezla prvých cestujúcich

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.