Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
11. novembra 2015 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MF SR: Lacný bankový účet pre každého

BRATISLAVA 11. novembra –

Predseda vlády Robert Fico dnes spolu s ministrom financií Petrom Kažimírom označil za splnené ďalšie z opatrení druhého sociálneho balíčka. Ide o lacný bankový produkt pre všetkých, ktorý je súčasťou schváleného zákona o platobných službách.

Cieľom novej legislatívy je zlepšenie prístupu spotrebiteľov k finančným službám. Sprehľadní a uľahčí sa presun platobných účtov, zvýši sa úroveň transparentnosti a informovanosti spotrebiteľov.

Po novom budú môcť klienti jednoduchšie zmeniť banku. Malo by to viesť k zvýšenej mobilite spotrebiteľov. V súčasnosti klienti zostávajú v banke, kvôli komplikovanosti a nejasnosti jednotlivých krokov – každá banka má svoje pravidlá. Zavádza sa aj forma spolupráce bánk pri presune platobného účtu mimo územia Slovenskej republiky. V rámci banky pri presune účtu – tzv. vnútorný switching zostáva číslo účtu nezmenené, pri presune účtu do inej banky sa číslo účtu kvôli IBANu mení.

Novela prináša platobný účet so základnými funkciami – štandardný účet, ktorý je určený pre ľudí s pobytom v Európskej únií. Podmienkou je, že nesmú mať žiadny iný bežný účet, môžu mať ale vkladné knižky či sporiace kontá. Tento účet bude poskytovať všetky štandardné operácie, ako sú vklady a výbery tak v bankomate, ako aj na pobočkách, online služby, platobnú kartu atď. Cena tohto účtu bude maximálne 3 eurá. Podrobnosti o tom, čo všetko bude tento účet obsahovať budú zverejnené vo vyhláške ministerstva financií.

Súčasne sa novelizuje tzv. základný bankový produkt, ktorý zohľadní nízkopríjmové skupiny obyvateľstva s mesačným príjmom do 400 eur. Tento účet bude za 0 eur. Zákonné podmienky pre poskytnutie základného bankového produktu nie sú viazané na zamestnancov, ale sa uplatnia na všetkých, ktorých čistý príjem nepresahuje 400 eur. Príjem budú preukazovať čestným prehlásením.

Nové účty budú v bankách k dispozícii od februára budúceho roka.

Tlačový odbor
Ministerstvo financií

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

qq

K téme

Otvorený list Slovenskej komory audítorov o neuváženom zbavovaní sa kontroly štátu nad verejnými financiami Na detských okuliaroch ušetríte s Unionom až 70 eur!

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.