Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. júna 2015 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MF SR: Komentár k štátnemu rozpočtu – máj 2015

BRATISLAVA 1. júna (SITA) –

V máji 2015 došlo k zníženiu schodku štátneho rozpočtu o viac ako 352 mil. eur.

Príjmy štátneho rozpočtu boli ku koncu mája 2015 medziročne vyššie o 595,5 mil. eur, čo predstavuje nárast až o 13,6 % a celkovo dosiahli 4,96 mld. eur. Výdavky štátneho rozpočtu boli vyššie o 243,0 mil. eur čo je len 3,9 %. Štátny rozpočet tak dosiahol ku koncu mája schodok vo výške 1,5 mld. eur. Uvedené hospodárenie štátneho rozpočtu znamenalo medziročné zníženie schodku až o 352,5 mil. eur, resp. 18,8 %.

Medziročný nárast daňových príjmov predstavoval 484,5 mil. eur čo je v percentuálnom vyjadrení 14,2 %. Pozitívny vývoj bol zaznamenaný u dane z príjmov právnických osôb vo výške 291,1 mil. eur, u dane z pridanej hodnoty vo výške 200,2 mil. eur, a u spotrebných daní vo výške 36,9 mil. eur. Medziročný pokles bol zaznamenaný u dane vyberanej zrážkou 11,5 mil. eur a u dane z medzinárodného obchodu a transakcií o 1,2 mil. eur.

Pozitívny vývoj bol zaznamenaný v rámci príjmov z rozpočtu EÚ, kde došlo k medziročnému nárastu o 319,6 mil. eur. Rovnako medziročný nárast bol aj u príjmov štátneho rozpočtu z dividend a to o 61,1 mil. eur.

Pozitívne sa vyvíjali aj výdavky na obsluhu štátneho dlhu, ktoré medziročne klesli o 162,0 mil. eur. V kategóriách výdavkov štátneho rozpočtu súvisiacich s čerpaním prostriedkov z rozpočtu EÚ (EÚ fondy) došlo k medziročnému nárastu o 376,4 mil. eur (83,6 %), s čím súvisí aj nárast zdrojov spolufinancovania vo výške 64,4 mil. eur.

Viac na linku: http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=38&id=777

Tlačový odbor
Ministerstvo financií SR

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

jb;qq

K téme

Otvorený list Slovenskej komory audítorov o neuváženom zbavovaní sa kontroly štátu nad verejnými financiami Seriálový fenomén Iveta vyšiel aj ako kniha. A vydarila sa!

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.