Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. júla 2016 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MF SR: Komentár k ŠR jún 2016

BRATISLAVA, 1. júla –

Výdavky štátneho rozpočtu medziročne nižšie o takmer pol miliardy eur

Štátny rozpočet dosiahol ku koncu júna schodok 736 mil. eur. Výdavky boli medziročne nižšie až o 437,9 mil. eur, čo predstavuje -5,7 %. Rozpočtové príjmy boli vyššie o 168,8 mil. eur (+2,6 %). Uvedené hospodárenie znamenalo medziročné zníženie schodku štátneho rozpočtu až o 606,7 mil. eur, čo predstavuje – 45,2 %.

Medziročný nárast daňových príjmov predstavoval 414,9 mil. eur (+8,4). Pozitívny vývoj bol zaznamenaný takmer pri všetkých daniach, konkrétne pri dani z príjmov právnických osôb vo výške 364 mil. eur, pri spotrebných daniach vo výške 50,4 mil. eur, pri dani z pridanej hodnoty vo výške 37,7 mil. eur, pri dani vyberanej zrážkou vo výške 6,2 mil. eur a pri dani z medzinárodného obchodu a transakcií o 1,2 mil. eur. Mierny pokles bol zaznamenaný pri dani z príjmov fyzických osôb a pri daniach z používania tovarov a z povolenia na výkon činnosti.

Pozitívny vývoj bol zaznamenaný v rámci príjmov z rozpočtu EÚ, kde došlo k medziročnému nárastu o 28,3 mil. eur (+3,6 %). V rámci ostatných príjmov štátneho rozpočtu došlo k medziročnému nárastu príjmov z administratívnych poplatkov o 15,8 mil. eur.

Výdavky na obsluhu štátneho dlhu zaznamenali medziročný pokles o 69,6 mil. eur (-8,0 %). V kategóriách výdavkov štátneho rozpočtu súvisiacich s čerpaním prostriedkov z rozpočtu EÚ (EÚ fondy) došlo k medziročnému poklesu o 258,9 mil. eur, resp. -24,4 % s čím súvisí aj úspora zdrojov spolufinancovania vo výške 61 mil. eur, resp. -31,2 %. Platba do rozpočtu EÚ zaznamenala medziročný pokles o 86,9 mil. eur.

http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=38&id=838

Tlačový odbor
Ministerstvo financií SR

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

jb;qq

K téme

Otvorený list Slovenskej komory audítorov o neuváženom zbavovaní sa kontroly štátu nad verejnými financiami Sú akcie na dne alebo príde ešte hlbšie dno?

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.