Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
30. septembra 2013 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MF SR: Hypotéky pre mladých budú dostupnejšie

BRATISLAVA 30. septembra (SITA) –

Od 1. októbra sa zvyšuje hranica príjmu, do ktorej môžu mladí ľudia požiadať o štátom bonifikovanú hypotéku. Pri jednotlivcovi sa tento limit posúva z 1025,70 eur na 1063,40 eur.

Štátny príspevok znižuje výšku úrokovej sadzby hypotéky. Ide o jednu foriem pomoci pre mladých ľudí a mladé rodiny, ktoré si chcú zaobstarať vlastné bývanie. Štátny príspevok poskytovaný poberateľovi hypotekárneho úveru z prostriedkov štátneho rozpočtu je vo výške 2% ročne a 1% musí poskytnúť banka. Pri hypotéke pre mladých v hodnote 50-tisíc eur s dobou splatnosti 30 rokov a s úrokom 4% tak môžu mladí ľudia za celú dobu splácania ušetriť vyše 6300 eur.

Nárok na štátny príspevok majú len plnoletí žiadatelia do 35 rokov. Pri posudzovaní príjmu sa zohľadňuje ich priemerný mesačný príjem za predošlý kalendárny rok, ktorý nesmie prekročiť 1,3-násobok priemerného príjmu v hospodárstve za dané obdobie. Ak klient žiada o úver napríklad v októbri 2013, čiže v štvrtom štvrťroku, príjmová hranica sa podľa zákona vypočítava z priemerného príjmu v národnom hospodárstve za druhý štvrťrok 2013. V prípade manželov musia podmienku veku spĺňať obaja, pričom hranicu predstavuje dvojnásobok uvedeného príjmového stropu.

Štátny príspevok pre mladých sa poskytuje počas piatich rokov od začiatku úročenia hypotekárneho úveru maximálne zo sumy 50-tisíc eur. Je možné čerpať aj vyšší hypotekárny úver, ale zvýhodnená úroková sadzba sa vzťahuje len na časť úveru do 50 000 eur. Zvyšok sa úročí štandardne. Hypotekárnym úverom pre mladých je možné financovať len nehnuteľnosti na bývanie.

Tlačový odbor
Ministerstvo financií Slovenskej republiky

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

dn

K téme

Otvorený list Slovenskej komory audítorov o neuváženom zbavovaní sa kontroly štátu nad verejnými financiami Sú hypotéky naozaj drahé? Byt sa dnes oplatí kúpiť viac než vlani

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.