Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
3. novembra 2015 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MF SR: Hospodársky rast Slovenska by mal zrýchľovať

BRATISLAVA 3. novembra –

Po dvojtýždňovej misii na Slovensku predstavil Medzinárodný menový fond svoju správu o vývoji ekonomiky Slovenska. Predstavitelia misie MMF konštatovali, že dynamika hospodárskeho rastu sa bude zrýchľovať. Štruktúra rastu je v založená na silnom domácom dopyte a investíciách. Rast by mal dosiahnuť 3,2 % v roku 2015 a 3,5 % v rokoch 2016 – 2017. Oproti prognóze Ministerstva financií SR je prognóza rastu HDP podľa MMF vyššia o 0,4 p. b. v roku 2016 a nižšia o 0,1 p. b. v roku 2017. Rozdiel spočíva v tom, že prognóza MF SR na rozdiel od MMF nezahŕňa vplyv výstavby automobilového závodu Jaguar Land Rover.

Fiškálne opatrenia by mali podporiť tvorbu pracovných miest a znižovať regionálne nerovnosti. Zlepšenie cestnej a železničnej infraštruktúry vrátane lepšieho využitia fondov EÚ by malo podporiť rast investícií v regiónoch. Cenová hladina vykazuje stabilitu. „Slovensko odoláva externým šokom vďaka zdravému a likvidnému bankovému sektoru a vďaka nízkej zadlženosti v rámci privátneho sektora aj verejnej správy“, uviedol minister financií a podpredseda vlády SR Peter Kažimír.

Ako uviedol James John, šéf misie MMF na Slovensku, „je potrebné podporovať investície, podporiť klímu pre podnikanie a stimulovať ľudí, aby sa zapájali do pracovného procesu, do pracovného trhu.“ Spomenul aj externé riziká, vzhľadom na to, že slovenská ekonomika je integrovaná do globálnej ekonomiky. V súčasných dňoch sa venuje pozornosť vývoju na čínskych a ázijských trhoch, a toto by mohlo ovplyvniť Slovensko, ktoré je veľmi silnou exportnou ekonomikou.

Tlačový odbor
Ministerstvo financií SR

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

dn

K téme

Otvorený list Slovenskej komory audítorov o neuváženom zbavovaní sa kontroly štátu nad verejnými financiami Ceny technickej a emisnej kontroly by mohli byť nižšie. Ministerstvo je proti

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.