Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
5. októbra 2016 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MF SR: Hodnota za peniaze – prvé kolo revízie výdavkov ukončené

BRATISLAVA 5. októbra –

Ministerstvo financií v spolupráci s partnermi uzatvorilo prvé hodnotenie verejných výdavkov, ktoré sa zameralo na dopravu, zdravotníctvo a IT. Po novom bude pravidelne hodnotiť všetky veľké investičné projekty nad 40 mil. eur naprieč všetkými ministerstvami, v informatizácii nad 10 mil. eur.

Súčasťou návrhu rozpočtu na rok 2017 schváleného vládou sú aj záverečné správy z revízie výdavkov na zdravotníctvo, dopravu a IT. MF SR tak v spolupráci s MZ SR, MDVRR SR a UPVII uzatvorilo prvé kolo revízie výdavkov, ku ktorému sa vláda zaviazala vo svojom programovom vyhlásení. V rámci každoročnej prípravy rozpočtu budú systematicky analyzované verejné výdavky tak, aby bola väčšina z nich do konca volebného obdobia prehodnotená. Oproti priebežným správam z júla 2016 boli dopracované analytické časti a predstavené konkrétne opatrenia. Nielen finančné, ale aj zvyšujúce hodnotu a zlepšujúce dáta, metodiky a riadenie. Napĺňanie týchto opatrení bude pravidelne sledované a verejne vyhodnocované. Cieľom je nastaviť procesy tak, aby napomáhali prijímať zmysluplné a dobré rozhodnutia, ktoré prinesú väčšiu hodnotu za vynaložené peniaze daňovníkov. Ministerstvo financií bude po novom pravidelne hodnotiť budúce investičné projekty nad 30 mil. eur naprieč všetkými ministerstvami.

Správy spolu s dátami nájdete na: http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=5907

Revízia v zdravotníctve (http://goo.gl/gO3Ngd)

Hodnotenie výdavkov v zdravotníctve identifikovalo priestor na úsporné opatrenia vo verejnom zdravotnom poistení a v nemocniciach vo výške 363 mil. eur. Z tejto sumy sa minister zdravotníctva zaviazal už v roku 2017 realizovať opatrenia za 174 mil. eur. Peniaze ostávajú v rezorte a budú použité na zlepšovanie hodnoty v zdravotníctve. Z celkovej sumy opatrení pripadá 143 mil. eur na výdavky verejného zdravotného poistenia. Zefektívnenie prevádzky a obstarávania nemocníc podriadených ministerstvu zdravotníctva uvoľnia dodatočných 31 mil. eur. Pomôžu tak zastaviť zadlžovanie nemocníc a vytvoriť priestor pre investície do rekonštrukcie či prístrojového vybavenia.

Revízia v IT (http://goo.gl/MpIF12)
Revízia v IT spustila veľké upratovanie v dátach, aby štát vedel v reálnom čase merať, čo robí. Slovenské štátne investície do IT sa podľa správy zatiaľ nepremietli do zodpovedajúcich služieb pre občanov. Slovensko zaostáva v informatizácii za priemerom EÚ, aj susednými krajinami. Revízia predstavuje opatrenia, ktoré prinášajú ročnú úsporu 22 až 40 mil. eur pri lepšom nákupe licencií, telekomunikačných služieb a využívaní vládneho cloudu a vyššiu hodnotu existujúcich investícii vo výške 4 mil. eur ročne (slovensko.sk, eID). Zásadnou úlohou bude ponúknuť v novom období IT riešenia, ktoré prinesú želané merateľné výsledky a urobiť ich lacnejšie. Správa prináša aj návrhy na zlepšenie procesov a opatrenia, ktoré umožnia efektívnejšie hodnotiť a riadiť štátne IT.

Revízia v doprave (http://goo.gl/DUxBzQ)
V doprave je v najbližších mesiacoch v pláne zásadná úloha zrevidovať investičné projekty. Prioritné cestné a železničné projekty za viac ako 7 mld. eur prejdú komplexným ekonomickým hodnotením aj zo strany MF SR. Pre objektívnejšiu prioritizáciu bude potrebné zjednotiť metodiky, zlepšiť dátovú základňu aj dopravné modely, ktorými sa prognózuje doprava. Lepšia hodnota za peniaze môže zabezpečiť efektívnejšie dobudovanie potrebnej infraštruktúry a nájsť peniaze na zanedbávané cesty I. triedy.

Štefan Kišš
riaditeľ
Útvar hodnoty za peniaze
Ministerstvo financií SR

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

jb;qq

K téme

Otvorený list Slovenskej komory audítorov o neuváženom zbavovaní sa kontroly štátu nad verejnými financiami GEFCO zverejnilo výsledky za rok 2020: Dobrý prevádzkový výkon a robustné finančné riadenie v hlboko zasiahnutej ekonomike

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.