Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
19. októbra 2015 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MF SR: Historicky najvýhodnejší predaj dlhopisov

BRATISLAVA 19. októbra –

Slovenská republika bola opäť úspešná na európskom finančnom trhu. V siedmej tohtoročnej aukcii predala dlhopisy za historicky najlepších podmienok. Záujem investorov o 3 a 9 ročné dlhopisy predstavoval sumu viac ako 609 miliónov eur. Napokon boli predané bondy v celkovej sume 197 mil. eur, pričom bol po prvýkrát v histórii dlhopis v aukcii predaný so záporným úrokom.

Slovenské dlhopisy sú pre investorov stále vyhľadávanou príležitosťou. Medzi investormi má Slovensko výborné meno, čo potvrdila aj dnešná aukcia dlhopisov, v ktorej nakupovali prevažne zahraniční investori. Drvivú väčšinu dlhopisov totiž kúpili investori spoza hraníc Slovenska. Z celkovej hodnoty 197 miliónov eur napokon zahraniční záujemcovia kúpili 187 mil. eur, čo je takmer 95 %.

„Výsledky aukcie potvrdzujú, že Slovensko má stále vynikajúci kredit a naše dlhopisy sú skvelou príležitosťou pre investorov,“ uviedol minister financií Peter Kažimír. Potvrdzujú to aj úrokové sadzby dosiahnuté v dnešnej aukcii. Po prvýkrát v histórii bol totiž dlhopis ponúkaný v aukcii predaný za záporný výnos, čo znamená, že investorom budeme v budúcnosti platiť menej, než za čo sme dnes dlhopisy predali. Inak zjednodušene povedané, investori zaplatia za to, že nám môžu požičať peniaze. Priemerné úročenie bolo pri deväťročných bondoch na úrovni 0,63 % p.a., pričom predaj bol na úrovni 85 mil. eur a pri trojročných dlhopisoch bol výnos so zápornou hodnotou mínus 0,05 % p.a. pre dlhopisy v sume 112 mil. eur.

Celkový záujem investorov bol na úrovni 609,3 mil. eur, avšak vzhľadom na dodržiavanie podmienok zákona o rozpočtovej zodpovednosti bolo možné akceptovať za týchto výhodných podmienok iba ponuku v celkovej hodnote necelých 200 mil. eur.

Tlačový odbor
Ministerstvo financií SR

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

qq

K téme

Otvorený list Slovenskej komory audítorov o neuváženom zbavovaní sa kontroly štátu nad verejnými financiami Vláda na ITAPA predstaví plán, ako zbaví Slovensko nálepky montážnej dielne

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.