Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
29. novembra 2016 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MF SR: Hazard s novými pravidlami

BRATISLAVA 29. novembra –

Národná rada SR dnes schválila novelu zákona o hazardných hrách, ktorým sa sprísňujú podmienky prevádzky hazardných hier. Cieľom novely je výrazným spôsobom chrániť spotrebiteľov, vyhnať hazard z krčiem, či zabrániť hranie hazardných hier ľuďom poberajúcim dávky v hmotnej núdzi, alebo patologickým hráčom.

Novelu zákona podporilo 109 zo 142 poslancov Národnej rady SR. Jedným z úplne nových opatrení, ktoré novela prináša, je vytvorenie tzv. registra vylúčených osôb. V tomto registri budú evidované fyzické osoby, ktoré poberajú pomoc v hmotnej núdzi a osoby, ktoré s nimi žijú v spoločnej domácnosti, ďalej fyzické osoby, ktoré sami požiadali o vylúčenie alebo fyzické osoby, ktorým bola diagnostikovaná choroba patologického hráčstva, ako aj študenti VŠ, ktorí poberajú sociálne štipendium. Všetky tieto osoby budú mať od roku 2019 zakázaný vstup do herní. Osoby mladšie ako 18 rokov budú mať zakázaný vstup do herní už od budúceho roku.

Od budúceho roka budú môcť byť herne po novom umiestnené len vo vybraných priestoroch. Pôjde napríklad o hotely, penzióny, nákupné centrá, budovy pre kultúru a verejnú zábavu. V bytových domoch bude herňa umiestnená len ak s tým bude súhlasiť nadpolovičná väčšina všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov. Prevádzkovatelia teda budú musieť v priebehu budúceho roka hazard presunúť iba do zákonom stanovených herní, inak im od roku 2018 zanikne celá licencia. Znamená to teda, že od roku 2018 hazard už viac nebude v krčmách, pohostinstvách, či podobných prevádzkach. Novelou sa zároveň zvyšuje minimálny počet zariadení na prevádzkovanie hazardných hier, ktoré môžu byť v herni, a to na 12 kusov.

Novela zákona o hazarde zavádza od budúceho roka možnosť obciam prostredníctvom VZN pristupovať k rušeniu herní. Obec si bude môcť vybrať, v ktorých vybraných priestoroch, resp. budovách zakáže umiestnenie herne, teda či zakáže hazard len v bytových domoch a/alebo hoteloch, moteloch a penziónoch a/alebo obchodných centrách a podobne. Na prevádzkovateľa, ktorému bola udelená licencia pred prijatím VZN, sa nebude VZN vzťahovať až po do skončenia platnosti jeho licencie.

Medzi ďalšie opatrenia pri regulácii hazardu patria zvyšujúce sa sankcie za porušenie zákona, najmä pre nelicencovaných prevádzkovateľov. Orgánom dozoru sa po novom stáva Finančné riaditeľstvo SR, ktoré bude mať všetky nástroje na kontrolu a sankcionovanie v tejto oblasti.

Zákon stanovuje prísnejšie pravidlá aj pre prevádzkovateľov online hazardných hier, konkrétne si berie na mušku čierny trh nelegálneho hazardu. Ide o subjekty bez licencie, ktoré jednak nemajú na svoju činnosť povolenie a zároveň ani neplatia na Slovensku dane. V týchto prípadoch je možné podľa zákona zneprístupniť stránku takéhoto prevádzkovateľa, resp. neumožniť platbu na jeho účet. Blokovanie nelegálnych prevádzkovateľov online hazardu je zavedené v sedemnástich krajinách EÚ a v Nórsku. O blokácii bude rozhodovať súd.

Tlačový odbor
Ministerstvo financií SR

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

dn

K téme

Otvorený list Slovenskej komory audítorov o neuváženom zbavovaní sa kontroly štátu nad verejnými financiami Ako sa budeme mať na „staré kolená“?

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.