Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
15. augusta 2014 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MF SR: Deficit rozpočtu klesne pod 2,5 % HDP

BRATISLAVA 15. augusta –

Cieľ deficitu verejných financií na rok 2015 je stanovený na 2,49 % HDP. Pri splnení schváleného rozpočtu na rok 2014 bude budúcoročné štrukturálne saldo zlepšené o približne 0,5 % HDP. Prvýkrát po troch rokoch nepotrebuje rozpočet dodatočné opatrenia na dosiahnutie rozpočtovaného cieľa v budúcom roku.
V ďalších rokoch sa predpokladá znižovanie deficitu na úroveň 1,43 % HDP v roku 2016 a 0,39 % HDP v roku 2017. Naplnenie nominálnych cieľov salda zabezpečí pokles verejného dlhu od roku 2015.
Hotovostný deficit štátneho rozpočtu klesne z plánovaných 3,28 mld. eur v tomto roku na budúcoročných 2,88 mld. eur. Výdavky štátneho rozpočtu v budúcom roku klesnú medziročne o 705 mil. eur a dosiahnu 16,7 mld. eur. Oproti očakávanej skutočnosti tohto roka vzrastú príjmy štátneho rozpočtu o 233 mil. eur na 13,8 mld. eur.
Hrubý dlh verejnej správy dosiahol ku koncu roka 2013 úroveň 55,4 % HDP. Za predpokladu naplnenia rozpočtových cieľov zostane podiel dlhu na HDP zachovaný na úrovni 55,4 % HDP aj v roku 2014 a dôjde k jeho miernemu poklesu v roku 2015. V ďalších rokoch sa bude podiel verejného dlhu na HDP znižovať výraznejšie. Štátny dlh bez vplyvu medzinárodných záväzkov dosiahne v budúcom roku 50 % HDP.
Reálne mzdy budú v roku 2014 najmä vďaka poklesu inflácie rásť najrýchlejšie od roku 2008. Silná dynamika nominálnych miezd by mala pretrvať aj v nasledujúcich rokoch a dôjde tak k postupnému uzatváraniu nožníc medzi rastom miezd a produktivitou práce. Rast cien bude v tomto roku rekordne nízky. Spomalenie inflácie sa dá pozorovať vo všetkých komponentoch spotrebného koša. Očakávaný medziročný rast spotrebiteľských cien spomalí k úrovni 0,3 %.
Ministerstvo financií predložilo Návrh rozpočtu verejnej správy na roky 2015 až 2017 na rokovanie vlády v zmysle § 14 ods. 3 zákona č. 523/2004 Z. z. o rozpočtových pravidlách verejnej správy a o zmene a doplnení niektorých zákonov.

http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=38&id=721

Tlačový odbor
Ministerstvo financií SR

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

me;dn

K téme

Otvorený list Slovenskej komory audítorov o neuváženom zbavovaní sa kontroly štátu nad verejnými financiami Nadácia Filantropia prináša II. edíciu špeciálnej konferencie o autizme

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.