Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
17. januára 2014 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MF SR: Daň z motorových vozidiel

BRATISLAVA 17. januára –

Daň z motorových vozidiel bude od roku 2015 ekologickejšia a spravodlivejšia

Ministerstvo financií pripravuje nový spôsob výberu a prerozdeľovania dane z motorových vozidiel. Cieľom ministerstva je zmeniť od budúceho roka súčasné nastavenie dane z motorových vozidiel tak, aby čo najviac vyhovovalo všetkým zúčastneným stranám, teda vyšším územným celkom podnikateľom pôsobiacim v oblasti dopravy aj štátu. „Pri príprave zmien intenzívne rokujeme a komunikujeme s predstaviteľmi jednotlivých vyšších územných celkov a autodopravcov, najmä so zástupcami združenia ČESMAD“, uviedol štátny tajomník ministerstva financií Peter Pellegrini.

Nová právna úprava sa bude naďalej dotýkať len zdaňovania motorových vozidiel využívaných na podnikanie. Ministerstvo financií neuvažuje ani s rozšírením okruhu daňovníkov, ktorí budú daň platiť. Naopak oproti súčasnému stavu navrhuje rozšíriť okruh zákonných oslobodení od dane, ktoré nebudú závisieť od rozhodnutia VÚC. Pôjde napríklad o zákonné oslobodenia pre autobusy verejnej dopravy, vozidlá záchrannej zdravotnej služby, alebo vozidlá v poľnohospodárskej výrobe.

Zo strany podnikateľov je navrhované zavedenie tejto zákonnej úľavy jednotne pre celé územie Slovenska vítané. V súčasnosti ju mohli uplatniť daňovníci, len ak tak rozhodol na svojom území príslušný VÚC.

Podstatnou zmenou pre podnikateľov bude zjednotenie sadzieb tejto dane pre celé územie Slovenska.

Výška dane bude kopírovať sadzby toho VÚC, kde sú už dnes v priemere najnižšie. Ročné sadzby dane z motorových vozidiel budú pre jednotlivé druhy vozidiel jednotné a určovať ich bude svojím nariadením vláda.

„Vítame dohodu na zmenách v nastavení dane z motorových vozidiel. Pozitívne je, že dôjde k zjednoteniu sadzieb a u mnohých dopravcov tiež môže dôjsť k zníženiu dane, keďže výška dane by mala byť stanovená na úrovni najnižšej sadzby. Tak isto vítame dohodu na tom, že do zákona by mali byť zapracované aj zľavy pre ekologické vozidlá,“ povedal generálny tajomník združenia ČESMAD Slovakia Pavol Reich.

Spôsob platenia dane by mal zostať pre daňovníkov rovnaký ako v súčasnosti. Podávanie daňového priznania, splatnosť dane či výpočet a platenie preddavkov na daň ostane zachovaný. Ministerstvo neuvažuje so zmenami ani v kombinovanej doprave.

Daň z motorových vozidiel by mala byť podľa nového systému príjmom štátneho rozpočtu. Ministerstvo očakáva, že nové nastavenie dane by malo priniesť spravodlivejšie prerozdelenie týchto príjmov podľa vopred stanovených kritérií so zohľadnením napríklad aj rozsahu cestnej siete v jednotlivých VÚC. O definitívnom spôsobe a systéme prerozdeľovania bude ministerstvo financií rokovať s predstaviteľmi VÚC.

Tlačový odbor
Ministerstvo financií Slovenskej republiky

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

jb;me

K téme

Otvorený list Slovenskej komory audítorov o neuváženom zbavovaní sa kontroly štátu nad verejnými financiami Kúpa nehnuteľnosti v Egypte: Odborník radí, na čo si dať pozor

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.