Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
9. marca 2017 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MF: Slovensko priekopníkom EIB iniciatívy ekonomickej odolnosti

BRATISLAVA 9. marca –

Slovensko priekopníkom EIB iniciatívy ekonomickej odolnosti

Európska únia pomáha riešiť problémy súvisiace s migračnou krízou v Európe. Robí tak aktivitami smerujúcimi k zlepšovaniu sociálnej a ekonomickej infraštruktúry, nachádzaním nástrojov a zdrojov na podporu ekonomického rastu ako aj tvorbu pracovných miest v regióne západného Balkánu a krajinách tzv. Južného susedstva.

Slovensko sa vo svetle týchto aktivít rozhodlo prispieť svojou časťou a alokovať 2 milióny eur do nástroja Európskej Investičnej Banky (EIB) – Iniciatíva ekonomickej odolnosti (ERI). Cieľom je ísť príkladom a povzbudiť väčších hráčov, aby tento príklad nasledovali.

„Ak chceme riešiť problém migrácie, musíme tak urobiť na miestach kde to celé vzniká. Iniciatíva EIB vznikla práve za týmto účelom a verím že aktivity s tým spojené prinesú výsledky. Je to ako s chorobou. Na to, aby ste sa vyliečili potrebujete správny liek, inak budete donekonečna zápasiť so symptómami,“ povedal minister financií Peter Kažimír.

Dosiahnuť spomínanú odolnosť v týchto tzv. tretích krajinách vyžaduje aby všetci európski aktéri (politickí, humanitárni a rozvojová pomoc) zvyšovali efektívnosť spolupráce. Toto je možné dosiahnuť spoločnými stratégiami, koordinovanou implementáciu plánov zakotvených v čomsi, čo môžeme nazvať spoločne vypracovanými analýzami situácie. Je to cesta smerom k budovaniu tejto odolnosti.

„Veľmi vítam príspevok do Iniciatívy ekonomickej odolnosti, ktorý v mene slovenskej vlády oznámil minister Kažimír. Slovensko, jeden z menších štátov EÚ, sa k výzve stavia tvárou v tvár. Táto pozitívna odozva nadväzujúca na minuloročný apel Európskej rady pomôže banke posilniť ekonomiky našich susedov a adresovať výzvy spojené s migráciou,“ povedal šéf EIB, Werner Hoyer.

EIB sa v nadväznosti na eskalujúci problém migračnej krízy rozhodla spustiť Iniciatívu ekonomickej odolnosti, s cieľom zvýšiť prináležiace finančné kapacity o 6 miliárd euro počas piatich rokov, počnúc koncom minulého roka. Cieľom je zvýšiť pôvodne zamýšľaný 7,5 miliardový balík a tým katalyzovať dodatočné investície vo výške blížiacej sa k hranici 15 miliárd eur.

EIB zároveň hľadá 730 miliónov eur od súkromných alebo inštitucionálnych donorov, ktoré sa prepoja s finančnými zdrojmi EIB – ide o tzv. blend-in. Tieto zdroje umožnia EIB podporiť investičné aktivity a generovať tak pozitívne ekonomické a sociálne aktivity, ktoré by za iných okolností neboli financované a nemali šancu na úspech pre ich vysoké riziko, nízky zisk a problematický prístup k finančným zdrojom.

Pre viac informácií a detailov:

http://www.eib.org/infocentre/publications/all/eib-economic-resilience-initiative.htm

Tlačový odbor
Ministerstvo financií SR

K téme

Niké podporila ďalšie talenty, z Fondu pre budúcnosť športu už rozdala 189 800 €! Kaufland spúšťa charitatívny projekt na podporu aktivít, aby rodiny zostali spolu

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.