Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
28. novembra 2016 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MF: Revízia výdavkov pokračuje s podporou medzinárodných inštitúcií

BRATISLAVA 28. novembra –

Projekt hodnota za peniaze pokračuje hodnotením efektívnosti výdavkov v oblasti vzdelávania, sociálnych politík a životného prostredia. Príprava hodnotenia prebieha v spolupráci s expertmi Medzinárodného menového fondu a Európskej komisie, ktorí uplynulý týždeň absolvovali misiu na Ministerstve financií SR.

Cieľom spolupráce so zahraničnými expertmi z MMF a EK je podpora tém revízie výdavkov na budúci rok v ďalších troch oblastiach s tým, aby sa verejné zdroje v týchto oblastiach míňali čo najlepšie a najefektívnejšie. „V roku 2017 sa zameriame na vzdelávanie, trh práce a sociálnu politiku a na životné prostredie. Napríklad do školstva pôjde do konca volebného obdobia dodatočných 2 mld. eur a je dôležité ich čo najlepšie využiť,“ uviedol riaditeľ Útvaru hodnoty za peniaze na MF SR Štefan Kišš. Cieľom pokračovania revízie v ďalších rezortoch je prioritne zlepšovať hodnotu vynaložených peňazí a ponúknuť za ne viac kvalitnejších služieb.

Zástupcovia MMF a EK v úvode svojej misie v Bratislave zhodnotili aj doterajšie výsledky projektu, kde revíziou prešli zdravotníctvo, doprava a informatizácia. Hodnotenie výdavkov je spolu s navrhovanými opatreniami súčasťou rozpočtu verejnej správy na roky 2017-2019, ktorý bude v utorok 29. novembra schvaľovať Národná rada SR. „Slovenskej vláde sa už vypláca snaha hodnotiť efektívnosť verejných výdavkov. Silný dôraz na realizáciu navrhovaných opatrení bude teraz potrebný na premietnutie výsledkov revízie do vyššej efektívnosti verejných výdavkov a prínosov pre spoločnosť“, uviedol vedúci misie David Coady (MMF).

Revízia výdavkov identifikovala opatrenia v zdravotníctve vo výške takmer 10 % z celkových výdavkov, z toho 4 % je zapracovaných v rozpočte verejnej správy pre rok 2017. V informatizácii sú opatrenia v hodnote 9 % výdavkov, v doprave za 0,05 %.

Plánovaná revízia vo vzdelávaní sa zameria najmä na sieť regionálnych škôl (nadviaže pritom na pilotné hodnotenie siete základných škôl) a zvýšenie atraktivity povolania učiteľa, vrátane systému odmeňovania. Vo vysokom školstve prehodnotia analytici proces akreditácie a spôsob financovania a hodnotenia výsledkov vysokoškolskej vedy. Cieľom hodnotenia verejných výdavkov na politiky práce a sociálne politiky (nadviaže na pilotné hodnotenie úradov práce) sú opatrenia zvyšujúce zamestnanosť a znižujúce podiel obyvateľstva ohrozeného chudobou. Revízia výdavkov v oblasti životného prostredia sa zameria predovšetkým na zvyšovanie jeho kvality.

Revízia výdavkov je spoločnou prácou jednotlivých rezortov a prebieha v úzkej spolupráci s partnerskými analytickými útvarmi na dotknutých ministerstvách, Inštitútom vzdelávacej politiky na MŠVVŠ, Inštitútom environmentálnej politiky na MŽP SR a novovznikajúcim Inštitútom sociálnej politiky na MPSVR SR.

Tlačový odbor
Ministerstvo financií SR

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

jb;dn

K téme

Tesco darovalo 40 miliónov porcií jedla pre ľudí v núdzi Zdravotnícki experti sa stretli s cieľom poraziť rakovinu

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.