Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
21. októbra 2015 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MDVRR:Na diaľnici D1 pribudlo ďalších deväť kilometrov pri Levoči

BRATISLAVA 20. októbra –

Na diaľnici D1 pribudlo ďalších deväť kilometrov pri Levoči

Levoča (20. októbra 2015) – Cesta medzi Bratislavou a Košice sa opäť skracuje. Minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR Ján Počiatek dnes slávnostne uviedol do prevádzky nový úsek diaľnice D1 v úseku Jánovce – Jablonov I. úsek. Novootvorená cesta je prínosom najmä pre samotný región v okolí Spišskej Novej Vsi a Levoče, keďže podstatne odľahčí dopravu na frekventovanej ceste I/18 a zlepší kvalitu života jeho obyvateľov.
„Teší ma, že sme sa po diaľnici opäť posunuli bližšie na východ. Najväčším bonusom tohto 9-kilometrového úseku je najmä odbremenenie frekventovaných priľahlých ciest, pričom hluk a prach z tranzitnej dopravy museli znášať obyvatelia v ich bezprostrednom okolí. Zároveň mnohé z týchto komunikácií už nepostačujú technicky ani kapacitne pre súčasný objem dopravy a tak sa ruka v ruke zvyšuje bezpečnosť cestnej premávky a znižujú sa negatívne vplyvy na našu prírodu,“ uviedol na slávnostnom otvorení minister Ján Počiatek.
Ako zároveň dodal, „tento úsek však v tomto roku nie je posledný, na ktorý sa vodiči budú môcť tešiť. V dohľadnej dobe uvedieme do prevádzky ďalších 30 kilometrov diaľnic a rýchlostných ciest, vrátane nadväzujúceho úseku D1Jánovce – Jablonov II. úsek. Treba pripomenúť, že toto všetko sa nám podarilo najmä vďaka výraznej podpore európskych zdrojov.“ Po sprejazdnení obidvoch úsekov sa tak kompletne odkloní tranzitná doprava z mesta Levoča.
Nová diaľnica skráti čas prejazdu o tri minúty, čo po prenásobení predpokladaných intenzít na tejto ceste bude znamenať dennú úsporu 476 hodín. Len vodiči osobných áut tu denne ušetria viac ako 1900 litrov paliva.

Informácia o projekte
Lokalizácia stavby: Prešovský a Košický kraj
Dĺžka stavby: 9 000 m
Počet mostov: 10
Počet križovatiek: 1 (Spišský Štvrtok – neúplná)

Úsek diaľnice D1 Jánovce – Jablonov, I. úsek je súčasťou základnej európskej TEN-T siete Rýn -Dunaj a je pokračovaním úseku Mengusovce – Jánovce, ktorý bol sprevádzkovaný v roku 2010. V križovatke Spišský Štvrtok, ktorá bola v rámci stavby dobudovaná do definitívnej podoby bude umožnené napojenie diaľnice D1 na cestu I/18. V súčasnosti je už tesne pred dokončením aj nasledujúci úsek Jánovce – Jablonov, II. úsek, ktorý bude odovzdaný do prevádzky v najbližších týždňoch.
Financovanie: Projekt je spolufinancovaný v rámci Operačného programu Doprava z Kohézneho fondu, Prioritná os 2. Zmluvná cena predstavuje sumu 59 938 973, 33,- Eur (bez DPH), z toho väčšinu pokryjú zdroje EÚ.

Martin Kóňa
hovorca Ministerstva dopravy,
výstavby a regionálneho rozvoja SR

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

jb;dn

K téme

Ste v správnych číslach? Na Svetový deň srdca sa policajti zamerajú na rýchlosť, tlak a cholesterol Logistický park v Senci posilňuje portfólio a postavenie P3 na Slovensku

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.